Connect with us

Boys Track and Field

The Reporter/Times Herald/Montgomery Media 2022 Boys Track and Field All-Area Team

Pennridge's Joey Gant, center, competes in the 3A boys' 400 meters during the District 1 Track and Field Championships at Coatesville. (Austin Hertzog/MediaNews Group)

The PIAA medal stand was awfully crowded with area standouts in 2022.

Several members of this year’s Reporter/Times Herald/Montgomery Media All-Area team reached the summit, capturing state titles out in Shippensburg to cap off terrific seasons, including Pennridge’s Joey Gant, Archbishop Wood’s Gary Martin and North Penn’s Devin Nugent.

Jaden Brown captured the district gold in the 100 dash while Luke Coleman continued to excel in the 400 over at Abington.

Carter Fitzgerald of Central Bucks West surged to second in the state in the 800 while Brian DiCola captured a bronze medal in the 3,200 out at Shippensburg.

Dekai Averett of Souderton won three individual events during the meet with Pennridge on Tuesday, April 12, 2022. Kev Hunter, MediaNews.

Souderton’s Dekai Averett dominated the 110 hurdles all season and raced to silver-medal honors at PIAA’s.

The North Penn 4×1, CB West 4×4 and La Salle 4×8 relays all battled to state medals this spring in stacked events.

Jabrie Gaymon showed off his versatility for North Penn with continued success in the triple jump while Austin Hurrell enjoyed a fantastic senior season for Hatboro-Horsham in the long jump.

North Penn’s Devin Nugent clears a hurdle on the way to winning the 3A boys’ 300-meter hurdles during the District 1 Track and Field Championships at Coatesville. (Austin Hertzog – MediaNews Group)

Carter Arnaiz added to Pennridge’s proud tradition in the field with a stellar season in the high jump while J.P. Tomlinson cleared 13 feet in the pole vault for Central Bucks West.

Upper Dublin’s Kyree Butler (shot put), La Salle’s Owen Tatlonghari (javelin) and William Tennent’s James Richie (discus) were all big point scorers in the throws for their respective squads.

2022 Reporter/Times Herald/Montgomery Media 2022 All-Area Boys Track and Field Team
100: Jaden Brown, Sr., Norristown.
200: Joey Gant, Sr., Pennridge.
400: Luke Coleman, So., Abington.
800: Carter Fitzgerald, Sr., Central Bucks West.
1,600: Gary Martin, Sr., Archbishop Wood.
3,200: Brian DiCola, Jr., Hatboro-Horsham.
110 Hurdles: Dekai Averett, Sr., Souderton.
300 Hurdles: Devin Nugent, Sr., North Penn.
4×100 Relay: North Penn (Jabrie Gaymon, Kieran Aponte, Norman Gee, Marc Cobbs).
4×400 Relay: Central Bucks West (Tekalegn Leaf, Noah Gartenberg, Conor McFadden, Carter Fitzgerald).
4×800 Relay: La Salle (Nolan Krumenacker, Matt Dyer, Luke Seweryn, Will Rau).
Triple Jump: Jabrie Gaymon, Sr., North Penn.
Long Jump: Austin Hurrell, Sr., Hatboro-Horsham.
High Jump: Carter Arnaiz, Sr., Pennridge.
Pole Vault: J.P. Tomlinson, Jr., Central Bucks West.
Shot Put: Kyree Butler, Jr., Upper Dublin.
Javelin: Owen Tatlonghari, Sr., La Salle.
Discus: James Richie, Sr., William Tennent.

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in Boys Track and Field