Connect with us

District 1 Class 4A Bracket

Games played at higher seed until Final (Great Valley HS) — 5 teams to states

Seeds:

  1. Conestoga
  2. Lower Merion
  3. North Penn
  4. Hatboro-Horsham
  5. West Chester Henderson
  6. Spring-Ford
  7. Central Bucks West
  8. Unionville
  9. Perkiomen Valley
  10. Central Bucks East
  11. Wissahickon
  12. Penn Wood
  13. Kennett
  14. Upper Dublin
  15. Plymouth Whitemarsh
  16. Owen J. Roberts
  17. Strath Haven
  18. Abington
  19. Council Rock North
  20. Academy Park
  21. Downingtown East
  22. Methacton
  23. West Chester East
  24. Downingtown West
October 24 October 26 October 28 November 1 November 4
     
 
Conestoga
October 26, 2017
Conestoga 5-0 Owen J. Roberts
 
 Conestoga
Owen J. Roberts
October 28, 2017
Conestoga 2-1 Perkiomen Valley
October 24, 2017
Owen J. Roberts 3-2 Strath Haven
Owen J. Roberts
 
Strath Haven
 Conestoga
 
November 1, 2017
Conestoga 3-0 Kennett
 
Unionville
October 26, 2017
Unionville 0-2 Perkiomen Valley
 
 Perkiomen Valley
Perkiomen Valley 
October 24, 2017
Perkiomen Valley 2-1 Downingtown West
Recap
Perkiomen Valley
 
Downingtown West
 Conestoga
 
November 4, 2017
Conestoga 2-0 Council Rock North
 
Hatboro-Horsham
October 26, 2017
Hatboro-Horsham 1-2 Kennett
 
 Kennett
Kennett
October 28, 2017
Kennett 2-1 West Chester Henderson
October 24, 2017
Kennett 2-0 Academy Park
Kennett
 
Academy Park
 Kennett
  
 
West Chester Henderson
October 26, 2017
West Chester Henderson 3-1 Penn Wood
 
 West Chester Henderson
Penn Wood 
October 24, 2017
Penn Wood 1-0 Downingtown East
Penn Wood
 
Downingtown East
 
 
 
Lower Merion
October 26, 2017
Lower Merion 1-0 Plymouth-Whitemarsh
 
 Lower Merion
Plymouth-Whitemarsh
October 28, 2017
Lower Merion 0-1 Central Bucks West
October 24, 2017
Plymouth-Whitemarsh 2-0 Abington
Plymouth-Whitemarsh
 
Abington
 Central Bucks West
 
November 1, 2017
Central Bucks West 2-3 Council Rock North
 
Central Bucks West
October 26, 2017
Central Bucks West 3-2 Central Bucks East
 
 Central Bucks West
Central Bucks East 
October 24, 2017
Central Bucks East 2-0 West Chester East
Central Bucks East
 
West Chester East
 Council Rock North
  
 
North Penn
October 26, 2017
North Penn 0-3 Council Rock North
 
 Council Rock North
Upper Dublin
October 28, 2017
Council Rock North 1-0 Wissahickon
October 24, 2017
Upper Dublin 0-1 Council Rock North
Council Rock North
 
Council Rock North
 Council Rock North
  
 
Spring-Ford
October 26, 2017
Spring-Ford 3-4 Wissahickon
 
 Wissahickon
Wissahickon 
October 24, 2017
Wissahickon 3-0 Methacton
Wissahickon
 
Methacton