Connect with us

Spring Sports

Boys Lacrosse: The All-Delco Teams

First Team

Jackson Birtwistle, Jr. A, Radnor
Jake Morin, Jr. A, Garnet Valley
Mitch Lachman, Jr. A, Garnet Valley
Peter Garno, Sr. M, Haverford School
Ibo Pio, Jr. M, Strath Haven
Jack Spence, Sr. M, Springfield
Mac Costin, Sr. M, Haverford School
Gavin Burke, Sr. M, Haverford School
Collin Loughead, Sr. D, Episcopal Academy
Pat Clemens, Sr. D, Springfield
Ryan Niggeman, Sr. D, Haverford School
Nick Van Horn, Jr. G, Garnet Valley

READ: All-Delco Boys Lacrosse: Garno’s standout season part of ongoing Haverford School lore

Second Team

Charlie Cunniffe, Jr. A, Episcopal Academy
Brennan McBride, Jr. A, Haverford School
Adam Salvaggio, Sr. A, Haverford School
Drew Brown, Sr. A, Radnor
Ethan Belville, Sr. M, Strath Haven
Danny Bradley, Sr. M, Garnet Valley
Jack Henderson, Sr. FO, Episcopal Academy
Ryan Culp, Sr. FO, Cardinal O’Hara
Quinn Chambers, Sr. M, Episcopal Academy
Sam Morin, So. D, Garnet Valley
Cole Schwartz, Jr. D, Radnor
Matt Chess, Jr. G, Episcopal Academy

READ: All-Delco Boys Lacrosse: Birtwistle, Morin had standout junior campaigns

Honorable mention

Archbishop Carroll: Andy Borkowski, Padraig Casey, Sean Kearney, Fynn McNulty, Zane Walsh
Cardinal O’Hara: Jake Cavanaugh, Chris Kirby, James Kutufaris, Jimmy Yocum
Delco Christian: Nadir Bryant, Cole Hines, Naim Robinson, Noah Thies
Episcopal Academy: Nick Bates, Rowan Brumbaugh, Gabe Furey, Max Strid
Garnet Valley: Hunter Baar, Aidan Berry, Max Busenkell, Sean Gallagher, Adam Oldrati, Bryce Stansfield
Haverford: Kyle Bennett, Jimmy Callaghan, Matt Davis, Andrew Lord, John Scheivert
Haverford School: Bobby Blewett, Sage Garito, Pearse Glavin, Jack Leary, Seamus McCloskey, Chris Tsetsekos
Interboro: Mikey Brown, Connor Evans, Nick Mormando, AJ Porreca, James Udowenko
Marple Newtown: Luke Jelus, Colin Ferry, Liam Ferry, CJ Lane, Marlon Weathers
Penncrest: Lee Feinman, Brennan Kaut, Ryan Matsinger, Robby McDonnell, TJ Sims, Shane Stevens
Radnor: John Austen, Pat Cullen, Archer Darrach, Jaden Goldstein
Ridley: Jake Bakey, Sean Hinchey, Brendan King
Springfield: Jeff Biancaniello, Zach Broomall, Jack Clark, Liam DiFonzo, Jim Donegan, Geo Dotsicas, Colin Hopkins
Strath Haven: Liam Carney, Matt Faggioli, Christian Mazur, Zane Mazur, Nicky Palermo, Vincey Palermo
Sun Valley: Gavin McGinnis
Upper Darby: Barkaat Ahdil, Christian Cucinotta, Davy Phosouvank-Chamrouenphorn

Comments

comments

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

nineteen − 4 =

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in Spring Sports