Connect with us

Football

2014 Daily Local News All-Area Football Team

First Team

OFFENSE

QB- Jordan Young, Jr., Coatesville

Led the Red Raiders to District 1 title game, throwing for 2,726 yards and 20 TDs and rushing for 711 yards and 18 TDs.

RB- Tre Green, Sr., West Chester Henderson

As the B-back in the option offense, Green amassed 1,581 yards and 19 TDs on the ground.

RB- Corey Cooper, Sr., Octorara

Helped lead the Braves to first playoff appearance with 1,168 rushing yards and 15 TDs.

WR- Ryan Hubley, Sr., Oxford

Had a record-breaking season with 93 receptions, 1,480 yards and 18 TDs, doubling as a top defensive back.

WR- Martin Dorsey, Sr., Conestoga

A major factor in Pioneers reaching playoffs again, catching 48 passes for 835 yards and 11 TDs.

TE- Cary Angeline, Jr., Downingtown East

A huge threat as a big target, caught 66 passes for 1,031 yards and 10 scores.

OL- Hayden Mahoney, Sr., Malvern Prep

The University of Miami recruit powered the Friars to a runner-up finish in the Inter-Ac.

OL- James McDonald, Sr., West Chester Henderson

The Offensive Lineman of the Year in the National Division helped Warriors churn up over 270 rushing yards per game.

OL- Andrew Jones, Sr., Unionville

The Offensive Lineman of the Year for the American Division was one of top block finishers.

OL- Ray Bordley, Jr., West Chester Rustin

Another in a line of big-time Golden Knight linemen, a key cog in top-run offense in area.

OL- Tyler Zuraski, Sr., Downingtown East

Cougars’ old-school, power run game was at its best behind Zuraski.

ATH- Nasir Adderley, Sr., Great Valley

The Patriots’ most explosive runner, receiver and returner, scored 18 total TDs, including three on defense.

K- Alex Pechin, Sr., Unionville

Arm made him a dangerous QB, but leg proved extra valuable with multiple 50-yard FGs. Will kick for Bucknell.

DEFENSE

DL- Bryan White, Sr., West Chester Henderson

National Division’s Defensive Lineman of the Year was strength up the middle for the Warriors and will head to Villanova.

DL- Amir Ealey, Sr., Coatesville

Had nine sacks for Red Raiders, helping Coatesville to top rush defense in area. Heading to Syracuse.

DL- Ryan Buchholz, Sr., Great Valley

Had most sacks in the area with 10, lead Pats to 3A District 1 title and will play for Penn State.

DL- Doug Costin, Jr., Bishop Shanahan

Led the Eagles with nine sacks and also recorded an INT as major part of first-round playoff win.

LB- Stephen Pawling, Sr., Coatesville

The National Division’s Linebacker of the Year had four sacks and an INT was a top tackler in the area.

LB- Stephen Morris, Sr., Malvern Prep

The future Rutgers linebacker was the key cog for the Friars’ defense, and also scored 10 TDs as a wide receiver.

LB- Quinn Cheyney, Sr., Unionville

The American Division’s Linebacker of the Year had a pair of sacks and an INT for the Indians.

LB- Cody Smith, Sr., Bishop Shanahan

Helped the Eagles surrender an area-low points, also collected four-and-a-half sacks and an INT.

DB- Ahkeema Evans, Sr., Coatesville

The emotional leader of the Red Raiders had five INTs as part of area’s leading turnover-producing team.

DB- Mike McKnight, Sr., West Chester Rustin

The American Division’s Defensive Back of the Year had two INTs and set the tone with his physicality.

DB- Ryan Schmitt, Sr., Downingtown West

The catalyst of the bend-but-not-break Whippets’ defense helped hold opponents to a TD or less four times.

DB- Ricky Southcott, Sr., Coatesville

The National Division’s Defensive Back of the Year was always around the ball, notching three INTs and two sacks.

P- Drew Brennan, Jr., Downingtown East

Set the Cougars’ defense up with deep punts, and also did the kicking duties for East.

Second Team

OFFENSE

QB- Tyler McNulty, Sr., Downingtown West

RB- Parke Schweiter, Sr., Conestoga

RB- Jake Barr, Jr., Downingtown West

WR- James Clark, Sr., Coatesville

WR- Dan Chisena, Sr., Downingtown East

TE- Ryan O’Neill, Sr., Malvern Prep

OL- Kevin Murphy, Sr., West Chester East

OL- Phil Vecchioli, Sr., West Chester Rustin

OL- Matt Geary, Jr., Downingtown West

OL- Robert Dietrich III, Sr., Great Valley

OL- Jacob Rebisz, Sr., Malvern Prep

ATH- Alex Gooden, Sr., Octorara

K- Cole Baldyga, Sr., West Chester East

DEFENSE

DL- Matt Hosking, Sr., West Chester Rustin

DL- Caleb Fell, Sr., Downingtown East

DL- Nick Zarkoski, Sr., Malvern Prep

DL- Bobby Dougherty, Sr., West Chester Rustin

LB- Cole Bement, Sr., West Chester Henderson

LB- Greg Krikorian, Sr., West Chester Rustin

LB- Brody Wilson, Jr., Downingtown East

LB- Hammie Hungerbuehler, Sr., Great Valley

DB- Jay Stocker, Sr., Coatesville

DB- Elan Nash, Sr., Unionville

DB- Evan Anderson, Sr., West Chester East

DB- Pat Corcoran, Sr., Bishop Shanahan

P- Matt Dever, Sr., West Chester Rustin

Honorable Mentions

Nate Jones, Soph., Avon Grove; Taylor Kim, Sr., Avon Grove; Ryan Hoffman, Jr., Avon Grove; Matt Evans, Sr., Bishop Shanahan; Kevin Stine, Sr., Bishop Shanahan; Greg Rankin, Sr., Bishop Shanahan; Jalen Hudson, Sr., Coatesville; Nate Luvice, Jr., Coatesville; Keenan Coleman, Sr., Coatesville; Garrett Muroski, Sr., Coatesville; Daquan Perry, Jr., Conestoga; Eddie Jean, Sr., Conestoga; Jay Ingram, Jr., Downingtown East; Keith Conner, Sr., Downingtown East; Thad Stevenson-Panchisin, Sr., Downingtown East; Tyler Buban, Sr., Downingtown East; Thomas Mattioni, Jr., Downingtown West; Mike Withka, Sr., Downingtown West; Mike Riddick, Soph., Downingtown West; Jimmy DiSantis, Sr., Downingtown West; Doug Strang, Sr., Great Valley; Austin Lenker, Sr., Great Valley; Jake Hubley, Sr., Great Valley; Conor Middleton, Sr., Great Valley; Zach Ludwig, Sr., Great Valley; Thomas Wessels, Sr., Kennett; Nate Pizzini, Fr., Kennett; Matt Schmeltzer, Sr., Octorara; Matt Talamonti, Sr., Octorara; Dan Green, Jr, Oxford; Zach Deasey, Sr., Oxford; Brad Way, Sr., Oxford; Alex Hornibrook, Sr., Malvern Prep; Zac Fernandez, Soph., Malvern Prep; Pete Ciesielski, Sr., Malvern Prep; James Keating, Sr., Malvern Prep; Mike Weber, Sr., Unionville; Brandon Boon, Jr., Unionville; Paul Steffy, Sr., Unionville; Jon Jon Roberts, Jr., West Chester East; Pat Downey, Sr., West Chester East; Jeff Hudson, Sr., West Chester Henderson; Jack Dingfelder, Sr., West Chester Henderson; Kyle Klaus, Sr., West Chester Henderson; Brian Armstrong, Sr., West Chester Henderson; Noah Richard, Sr., West Chester Henderson; Pat Durant, Jr., West Chester Rustin; Blair Hammond, Sr., West Chester Rustin; Andrew Chobany, Sr., West Chester Rusti

Comments

comments

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six − 6 =

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in Football