Connect with us

Girls Basketball

Pa. Sports Writers All-State Girls Basketball Teams

Archbishop Wood's Kaitlyn Orihel was selected Class 4A Player of the Year on the Pa. Sports Writers' All-State Teams. (MediaNews Group file)

The 2021 Pennsylvania Sports Writers All-State Girls Basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average.

CLASS 6A

Player of the Year — Lizzy Groetsch, North Allegheny

Coach of the Year — Spencer Stefko, North Allegheny

First team

Lucy Olsen (3) of Spring-Ford is a repeat 6A first team All-State selection. (Austin Hertzog – MNG file)

Talya Brugler, Nazareth, 6-1, Sr., 15.3

Lizzy Groetsch, North Allegheny, 5-11, Sr., 16.2

Julie Jekot, Cumberland Valley, 5-10, Sr., 15.9

Lucy Olsen, Spring-Ford, 5-9, Sr., 19.4

Ava Sciolla, Pennsbury, 5-11, Jr., 17.0

Olivia Westphal, Bethel Park, 5-9, Sr., 24.6

Second team

Lindsay Berger, Parkland, 6-2, Sr., 14.8

Emily Chmiel, Central Bucks East, 6-0, Sr., 16.2

Ashleigh Connor, Mount Lebanon, 5-10, Jr., 21.7

Caroline Shiery, Central Dauphin, 6-3, Jr., 18.0

Emily Strunk, Stroudsburg, 6-2, Sr., 20.9

Third team

Jillian Jekot, Cumberland Valley, 5-11, Fr., 12.5

Anna McTamney, Plymouth-Whitemarsh, 5-10, Sr., 13.1

Paige Morningstar, North Allegheny, 6-1, Sr., 11.0

Grace O’Neill, Archbishop Carroll, 5-7, Jr., 12.8

Emina Selimovic, McDowell, 6-0, Sr., 13.8

Jasmine Timmerson, North Allegheny, 5-7, So., 11.0

Makiah Shaw, Red Lion, 6-0, Sr., 16.0

 

CLASS 5A

Player of the Year — Aislin Malcolm, Chartiers Valley

Coach of the Year — Chrissie Doogan, Cardinal O’Hara

First team

Maggie Doogan, Cardinal O’Hara

Anne Bair, Gettysburg, 5-7, Jr., 16.5

Maggie Doogan, Cardinal O’Hara, 6-2, Jr., 14.5

Talia Gilliard-Jackson, Mechanicsburg, 5-8, Sr., 14.7

Aislin Malcolm, Chartiers Valley, 5-11, Jr., 17.2

Kennedie Montue, Plum, 5-11, Sr., 23.6

Sydni Scott, Cardinal O’Hara, 5-7, Jr., 12.0

Second team

Laila Campbell, Spring Grove, 6-0, Fr., 15.9

Courtney Dahlquist, Trinity (Washington), 6-1, Sr., 17.4

Grace Niekelski, Mount St. Joseph, 6-0, Sr., 17.0

Perri Page, Chartiers Valley, 6-0, Sr., 15.2

Peyton Pinkney, Woodland Hills, 6-0, Sr., 15.0

Emma Ruhlman, Warren, 5-10, Jr., 14.7

Third team

Alexa Abbonizio, Springfield (Delco), 5-7, Sr., 13.9

Alexis Hess, Fleetwood, 6-0, So., 17.5

Maddie Knier, Manheim Central, 5-10, So., 21.2

Marin Miller, Hollidaysburg, 5-5, Jr., 24.5

Emma Theodorsson, Moon, 6-1, Jr., 18.0

Kourtney Wilson, Bethlehem Catholic, 5-9, Jr., 14.8

 

CLASS 4A

Player of the Year — Kaitlyn Orihel, Archbishop Wood

Coach of the Year — Mike McDonald, Archbishop Wood

First team

Archbishop Wood’s (5) Ryanne Allen

Ryanne Allen, Archbishop Wood, 6-0, Jr., 16.6

Anajah Brown, Baldwin (Philadelphia), 6-1, Sr., 17.4

Cecelia Collins, Scranton Prep, 6-1, Sr., 16.5

Moriah Murray, Dunmore, 5-9, Jr., 16.5

Kaitlyn Orihel, Archbishop Wood, 5-10, Sr., 16.1

Rachael Rose, Scranton Prep, 5-7, Sr., 16.5

Ciera Toomey, Dunmore, 6-3., So., 15.3

Second team

Gabby Casey, Lansdale Catholic, 5-9, So., 19.8

Taja Colbert, Bishop McDevitt (Harrisburg), 5-5, Sr., 20.9

Kaylie Griffin, Gwynedd Mercy, 5-8, Sr., 15.3

Gianna Hoddinott, Delone Catholic, 5-9, Jr., 16.5 

Lily Seyfert, Wyomissing, 5-8, Sr., 17.5

Skyler Searfoss, Jim Thorpe, 5-9, Jr., 17.9

Third team

Carissa Dunham, Villa Maria (Erie), 5-7, Jr., 9.9

Jaida Parker, Tyrone, 5-9, Jr., 13.4

Emma Pavelek, Beaver, 5-8, Sr., 15.8

Ava Waid, Villa Maria (Erie), 5-6, Sr., 7.1

Corinne Washington, Quaker Valley, 5-11, Sr., 15.5

 

CLASS 3A

Player of the Year — Destiney McPhaul, West Catholic

Coach of the Year — Beulah Osueke, West Catholic

First team

Denae Carter, St. Basil, 6-0, Sr., 21.0

Kylie Lavelle, Riverside (Taylor), 6-1, Jr., 22.5

Destiney McPhaul, West Catholic, 5-8, Sr., 20.9

Summer McNulty, Loyalsock, 5-7, Sr., 14.6

Mariah Wilson, Lancaster Mennonite, 5-9, Sr., 23.6

Second team

Antonia Bates, Notre Dame (Green Pond), 6-0, Jr., 12.4

Erika Dubosky, Panther Valley, 5-11, Sr., 18.7

Paige Julian, Mohawk, 5-8, Sr., 20.5

Ava Stevenson, Trinity (Camp Hill), 6-0, Sr., 15.5

Trinity Williams, Palisades, 6-1, Sr., 20.9

Third team

Mihjae Hayes, Neumann-Goretti, 5-3, Jr., 18.1

Ciani Montgomery, West Catholic, 5-6, Sr., 18.0

Aslyn Pry, Moniteau, 6-0, Sr., 19.6

Haily Sherman, Susquenita, 5-9, Sr., 18.4

Janai Smith, Imhotep, 5-9, Jr., 14.7

Jordyn Smith, Forest Hills, 5-9, Sr., 17.4

Aleah Snead, Penn Charter, 5-11, So., 14.8

Lauren Trumpy, Trinity (Camp Hill), 6-5, Jr., 13.2

 

CLASS 2A

Player of the Year — Mercy Ademusayo, Linden Hall

Coach of the Year — Lisa Varano, Mount Carmel

First team

Mercy Ademusayo, Linden Hall, 6-5, Sr., 14.5

Olivia Ciullo, Old Forge, 5-8, Sr., 22.4

Mairan Haggerty, Neshannock, 5-11, So., 19.0

Kaci Kranson, Holy Cross, 5-10, Jr., 21.5

Dani Rae Renno, Mount Carmel, 6-3, Sr., 20.7

Grace Sundback, Westtown, 5-10, So., 16.3

Second team

Alexis Brooks, Westtown, 5-10, Sr., 10.8

Claudia Clark, Mahanoy Area, 57, Sr., 13.7

Zahra King, Westtown, 5-10, So., 14.2

Maeve McErlene, Notre Dame du Namur, 5-10, Jr., 19.5

Neleh Nogay, Neshannock, 5-6, Jr., 17.5

Sanaa Redmond, Shipley, 5-6, Sr., 16.5

Third team

Brie Droege, Columbia, 5-7, Fr., 18.6

Maizee Fry, United, 6-0, Sr., 17.5

Genesis Meadows, Lancaster Country Day, 5-5, So., 18.7

Nadia Moore, Winchester Thurston, 5-10, So., 18.8

Kassidy Smith, Penns Manor, 5-8, Sr., 15.8

Alicia Young, Sto-Rox, 5-11, Jr., 19.9

 

CLASS 1A

Player of the Year — Teresa Haigh, Bishop Guilfoyle

Coach of the Year — Kristi Kaack, Bishop Guilfoyle

First team

Emily Garvin, Northumberland Christian, 5-6, Jr., 16.3

Teresa Haigh, Bishop Guilfoyle, 6-0, Sr., 18.0

Corynne Hauser, Rochester, 5-8, Jr., 20.0

Carly Mulvaney, Jenkintown, 5-10, Sr., 16.6

Kaliyah Myricks, George School, 6-2, Sr., 20.8

Andjela Pavicevik, Harrisburg Christian, 25.0

Alexis Robison, Rochester, 5-7, Sr., 19.6

Second team

Sarah Chambers, Coudersport, 6-0, Sr., 17.7

Bellah DiNardo, Kennedy Catholic, 5-9, Jr., 15.9

Samantha Heenan, Nativity BVM, 5-8, Sr., 17.7

Leah Homan, Bishop Guilfoyle, 5-11, Jr., 17.7

Merit Innocent, Harrisburg Christian, 6-2, So., 18.0

Zaniyyah Ross-Barnes, Abington Friends, 5-11, Sr., 11.5

Third team

Bree Garzel, Port Allegany, 5-8, Sr., 22.2

Serena Hartzler, Veritas, 5-7, Sr., 17.4

Katie McGrath, Jenkintown, 5-7, Jr., 14.1

Jenna Muha, Shade, 6-0, So., 20.5

Rylee Snyder, Shanksville Stonycreek, 6-0, Jr., 17.6

 

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − 2 =

Advertisement
Advertisement
Advertisement

More in Girls Basketball