Connect with us

Football

The Reporter/Times Herald/Montgomery Media 2021 All-Area Football Teams

North Penn's Levi Carroll (12) and Ryan Zeltt (18) celebrates after Carroll's six-yard touchdown reception from Zeltt in the second quarter of the Knights' 49-21 win over Central Bucks South in the District 1-6A first round on Friday, Nov. 5, 2021. (Mike Cabrey/MediaNews Group)

The North Penn and La Salle football teams both claim league championships and both have strong representation in the 2021 The Reporter/Times Herald/Montgomery Media Football All-Area First Team.

North Penn, which won the Suburban One League National Conference – its first conference title since 2018, has four selections to the first-team offense led by 2021 Athlete of the Year senior running back Khalani Eaton, who ran for 1,796 yards and 27 touchdowns as the Knights went 11-1.

Joining Eaton are teammates junior quarterback Ryan Zeltt, who threw for 1,842 and 24 touchdowns, senior wide receiver Levi Carroll (44 receptions for 840 yards and 12 touchdowns and senior offensive lineman Darren Miller.

Miller is part of a first team o-line that includes Pennridge senior Danny Fish, La Salle senior Ryan Carr, Archbishop Wood senior Mason Yacovelli and senior Quin Whalen of Central Bucks West.

Carr is one of six first-team picks from La Salle, who claimed their first Philadelphia Catholic League title since 2015 by winning the PCL Red Division. Senior Sam Brown, a Rutgers commit who was named PCL Red MVP, earned first-team honors at running back with senior Ryan Moore at wide receiver and senior kicker Santiago Sturla.

La Salle, which finished 9-2, had three more on the all-area first team defense with senior Abdul Carter, a Penn State commit, at linebacker, junior Darold Dengohe at defensive line and senior Amir Anderson at defensive back.

Carter heads a talented first-team linebacker corps that also consists of junior Phil Picciotti of Pennridge, Archbishop Wood senior John Pergine and Central Buck West senior Donte Mancini.

Wood had two more all-defense first team picks in senior Andrew McHugh at defensive back and junior Eric Gardner at line.

Upper Dublin junior Kyree Butler joins Dengohe and Gardner on d-line and was one of three Cardinals on the first team with junior DJ Cerisier at defensive back and senior Owen Carl at punter.

Cheltenham had a pair of first team selections with senior Matthew Hoffman at tight end and senior Kamden Wyatt at defensive back.

The Reporter/Times Herald Montgomery Media 2021 All-Area Football

Player of the Year: Khalani Eaton, Sr., RB, North Penn

FIRST TEAM

OFFENSE

QB: Ryan Zeltt, Jr., North Penn

RB: Khalani Eaton, Sr., North Penn

RB: Sam Brown, Sr., La Salle

WR: Levi Carroll, Sr., North Penn

WR: Ryan Moore, Sr. La Salle

OL: Danny Fish, Sr., Pennridge

OL: Ryan Carr, Sr., La Salle

OL: Mason Yacovelli, Sr., Archbishop Wood

OL: Quin Whalen, Sr., Central Bucks West

OL: Darren Miller, Sr., North Penn

TE: Matthew Hoffman, Sr., Cheltenham

K: Santiago Sturla, Sr., La Salle

DEFENSE

DL: Darold Dengohe, Jr., La Salle

DL: Kyree Butler, Jr., Upper Dublin

DL: Eric Gardner, Jr., Archbishop Wood

LB: Abdul Carter, Sr., La Salle

LB: Phil Picciotti, Jr., Pennridge

LB: John Pergine, Sr., Archbishop Wood

LB: Donte Mancini, Sr., Central Bucks West

DB: Andrew McHugh Sr., Archbishop Wood

DB: DJ Cerisier, Jr., Upper Dublin

DB: Kamden Wyatt, Sr., Cheltenham

DB: Amir Anderson, Sr., La Salle

P: Owen Carl, Sr., Upper Dublin

SECOND TEAM

OFFENSE

QB: Aiden O’Brien, Jr., Plymouth Whitemarsh

RB: Brian Allen, Sr., Germantown Academy

RB: Cameryn Jackson, Sr., Upper Moreland

WR: Evan Spivey, Jr., Germantown Academy

WR: Alzere Thomas, Jr., Upper Merion

OL: Tom Smid, Sr., Upper Dublin

OL: Louis Malfara, Sr., Plymouth Whitemarsh

OL: Chris Pionzio, Sr., Central Bucks West

OL: Tom Dickinson, Sr., Methacton

OL: Dean Leader, Sr., La Salle

TE: Danny Moynihan, Sr., Abington

K:  Seve Spruill, Jr., Plymouth Whitemarsh

DEFENSE

DL: Josh Brown, Jr., Lansdale Catholic

DL: Jacob Dobrowolski, Sr., Pope John Paul II

DL: Amir Rose, Sr., North Penn

LB: Tommy Hannon, Jr., Plymouth Whitemarsh

LB: Semaj Bridgeman, Jr., Archbishop Wood

LB: Chris Thompson, Sr., La Salle

LB: Luke Pollock, Sr., Souderton

DB: Trot Lare, Sr., Central Bucks West

DB: Brayden Landherr, Sr., Pennridge

DB: Chris McLaughlin, Sr., Plymouth Whitemarsh

DB: Jalen Edwards, Sr., North Penn

P: Joshua Grady, Jr., Cheltenham

HONORABLE MENTION

Quarterback: Dan Brandi, Sr., Methacton; DJ Clark, Sr., Pope John Paul II; Byron Hopkins, Sr., Upper Moreland; Tristan Machado, Jr., Germantown Academy; Patrick McCabe, Sr., Academy New Church; Colin O’Sullivan, Jr., Upper Dublin; Alan Paturzo, Sr., La Salle.

Running Back: Eli Boehm, Jr., Central Bucks West; Ricardo Delgado, Sr., Archbishop Wood; Zion East, Sr., Plymouth Whitemarsh; Brennan Fisher, Jr., Pennridge; Kyle Lehman, Jr., Wissahickon; Josh Little, Sr., Pope John Paul II; Donte Mancini, Sr., Central Bucks West; Nyfise McIntyre, Jr., Upper Dublin; Brayden Porter, Sr., Souderton.

Wide Receiver: Julian Arthur, Jr., Norristown; Carson Bethea, So., Academy New Church; Brian Dickey, Sr., Methacton; Marcus Dixon, Jr. Archbishop Wood; Andrew McHugh, Sr., Archbishop Wood; Adam Mossbrook, Sr., Pennridge; Ryan Givhan, Sr., Academy New Church; Nole Henry, Jr., La Salle; Noah Lee, Sr., Upper Dublin; Ryan Olexa, Sr., Upper Moreland; Ryan Sorge, Jr, La Salle; Kamden Wyatt, Sr., Cheltenham.

Offensive Lineman: Sean Barrera, Sr., Souderton; Tremayne Brown, Sr., Upper Moreland; Forey Cherry, So., Cheltenham; AJ Dilks, Jr., Archbishop Carroll; Jacob Dobrowolski, Sr., Pope John Paul II; Dylan Drulis, Sr., William Tennent; Cole Evans, Jr., Archbishop Wood; Makhi Green, Jr., North Penn; Nyzir Lake, Jr., Pope John Paul II; Donny Lattanze, Sr., Germantown Academy; Loughlin Smith, Jr., Pennridge; Sean Spinosa, Sr., Germantown Academy; Joe Trolio, Sr., Plymouth Whitemarsh; Lucas Villanueva, Sr., Upper Moreland.

Tight End: Willum Conlin, Sr., Springfield (Montco); Jared Kolsun, Sr., Plymouth Whitemarsh; Dan Nardo, Sr., Upper Dublin; Joe Nase, So., Souderton.

Defesivne Lineman: Tristan Cairnes, Sr., Upper Dublin; Gabe Epps, Sr., Upper Dublin; Aziyah Garland, Sr., North Penn; Coulten Grasela, Sr., Germantown Academy; Matthew Hoffman, Sr., Cheltenham; Owen Hussie, Sr., Springfield (Montco); Boubakar Jalloh, Sr., Upper Merion; Brendan Kenning, Jr., Pope John Paul II; Danny Moynihan, Sr., Abington; Joe Nase, So., Souderton; Stephen Reutlinger, Sr., Pennridge; Matt Tiernan, Sr., Upper Moreland; Tyrese Whitaker, Jr., Archbishop Wood; Jack Wierzbowski, Jr., Central Bucks West; Mason Yacovelli, Sr., Archbishop Wood.

Linebacker: Jeremiah Clark, Sr., Wissahickon; Luke Cody, Jr., North Penn; Nick Curotto, Sr., Souderton; Steele DePetrillo, Sr., Pope John Paul II; Owen Dunleavy, So., Upper Moreland; Jeremy Goldrick, Sr., Central Bucks West; Dan Herman, Sr., Lansdale Catholic; Kyle Hughes, So., Abington; Tyzeem Kinney, Sr., Cheltenham; Hunter Long, Sr., Hatboro-Horsham; Sean McFadden, Jr., La Salle; Mike McGhee, Sr., Germantown Academy; Will Shapley, Jr., Springfield (Montco).

Defensive Back: Jaleel Davis Shabazz, Jr., Archbishop Wood; Jimmy Foy, Sr., Plymouth Whitemarsh; Cameryn Jackson, Sr., Upper Moreland; Chris Kohlbrenner, So., Upper Dublin; Connor Lelii, Jr., Pennridge; Quincy Pauling, So., Upper Dublin; Joe Pickell, Sr., Pope John Paul II; Derek Sharbeck, Jr., Pope John Paul II; Victor Taylor, Senior, Archbishop Carroll; Brad Zielinski, Sr., Upper Merion.

Kicker: Owen Carl, Sr., Upper Dublin; Joshua Grady, Jr., Cheltenham; Ty Quintois, Jr., Souderton; Jared Smith, So., Germantown Academy.

Punter: Cole Meehan, So, Lansdale Catholic; Tyler Ready, Sr., Methacton; Nick Scannapieco, Sr., Plymouth Whitemarsh.

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

10 − eight =

Advertisement
Advertisement
Advertisement

More in Football