Connect with us

Boyertown

2021 Pennsylvania High School Field Hockey Coaches Association All-State Teams

Episcopal Academy’s Ashley Sessa dribbles as Hill School’s Jaedyn Scarlatos defends. (Owen McCue/MediaNews Group)

Class AAA

First Team

NameSchool
Katelyn DulinBoyertown
Sophia ParkerCental Bucks East
Kiera LambCental Bucks East
Maya WilliamsCental Dauphin
Victoria WhtiehadCentral York
Grace HoroldCentral York
Katie GalicaConestoga
Lily WolfeConestoga
Jenna HerbsterCumberland Valley
Kaelyn Sauvé (GK)Cumberland Valley
Ciara MargetichDowningtown West
Kyleigh FaustEmmaus
Abby BurnettEmmaus
Jenna VilleneuveEmmaus
Rachel HerbineEmmaus
Paige BittingLower Dauphin
Alexa ShafferLower Dauphin
Avery PollockLower Dauphin
Brynn ShafferLower Dauphin
Elena SnodgrassMethacton
Zoey EmrickNazareth Area
Maddie WaldspurgerNorth Penn
Riley RobinsonPenn Manor
Liz Gaffney (GK)Perkiomen Valley
Rylie WollertonPine-Richland
Lauren KenahSouderton
Ang BorisowSouderton
Catherine ArentzWilson
Erika CulpWilson

Second Team

NameSchool
Julia CooperCentral Bucks South
Emilee MyersCentral York
Alex LeporeConestoga
Shae WozniakConestoga
Lexi PattersonConestoga
Kerry KaufmanCouncil Rock South
Ashley PlzakDowningtown West
Sophie EminEaston
Ava ZerfassEmmaus
Mallory KlineEphrata
Kayla SnyderGarnet Valley
Claire CampenHonesdale
Katelyn StrawserLower Dauphin
Elise DeWanMethacton
Sarah Althouse (GK)Muhlenberg
Gianna TripodiNazareth Area
Mackenzie Mann (GK)Nazareth Area
Avery McGintyNeshaminy
Kerry O'DonnellNorth Penn
Riley O'DonnellNorth Penn
Rylee LaloupOwen J. Roberts
CC Charles (GK)Penn Manor
Julia DowningPerkiomen Valley
Lauren KeytePerkiomen Valley
Alexa CollinsSpring-Ford
Phebe HerlocherState College
Molly SchreinerState College
Emma StaronWilson
Brynne MillerWissahickon
Julia SchoolsWissahickon

Honorable Mention

NameSchool
Paige HussieCentral Bucks East
Anna ShirleyCentral Bucks South
Samantha BlocherCumberland Valley
Mackenzie OlsommerDelaware Valley
Alyssa FreemanDowningtown West
Jocelyn MorganEaston
Autum KernechelEmmaus
Gracyn SchmidEphrata
Riley GallagherGarnet Valley
Maura Greek (GK)Garnet Valley
Jillian KringeHazleton
Rozlyn MaciejewskiHonesdale
Nicole Miszler (GK)Honesdale
Sarah FitzpatrickLiberty
Maddy WeaverLower Dauphin
Madison NohMethacton
Olivia RoscoeNeshaminy
Colette SchardtNeshaminy
Anne BibusPenn Manor
Maia Machado (GK)Pennridge
Hannah DownsRed Lion
Julia CorropoleseSpring-Ford
Julia WarrenWilkes-Barre Area

Class AA

First Team

NameSchool
Aubreigh UbaBerks Catholic
Isabella Caporuscio (GK)Crestwood
Emma GuydishCrestwood
Emma MillerDonegal
Alison BuffingtonEast Pennsboro
Casey Lynn DewaldFleetwood
Natalie SlusserFleetwood
Alana MandatoGwynedd Mercy
Sydney MandatoGwynedd Mercy
Alaina McVeighGwynedd Mercy
Lilly Sweeney (GK)Gwynedd Mercy
Anne ManningMechanicsburg
Cam StandishMechanicsburg
Cate VoegeleMerion Mercy
Brynn CrouseNorthern York
Alexa DerrPalmyra
Maddie HudsonPalmyra
Olivia KirkpatrickPalmyra
Anna MillerPalmyra
Riley Batdorf (GK)Selinsgrove
Riley MacIntoshSouthern Lehigh
Morgan BennerSouthern Lehigh
Natali FosterTwin Valley
Emma WintherTwin Valley
Makayla CarahalyTwin Valley
Hannah SchmittingerTwin Valley
Maddie Stevens (GK)Twin Valley
Takoda WellsUpper Perkiomen
Luci CarpenterUpper Perkiomen
Jess TraynorUpper Perkiomen
Gia WhalenVilla Maria
Maia DechiarioVilla Maria
Caroline O'BrienVilla Maria

Second Team

NameSchool
Laney NoreikaBig Spring
Emma GeorgeCrestwood
Marlee FetrowDaniel Boone
Kirstin SconyersEast Pennsboro
Erin GonzalezGarden Spot
Catherine FitzgeraldGwynedd Mercy
Cara CroninHershey
Sydney AylwardMechanicsburg
Kelly O'ConnorMerion Mercy
Kerry McCormickMerion Mercy
Sarah Althouse (GK)Muhlenberg
Olivia HandelongPocono Mountain East
Olivia PeechatkaPocono Mountain East
Sydney SchmouderSelinsgrove
Lana HughesSouthern Lehigh
Iris GluckSouthern Lehigh
Hadley MunnTwin Valley
Lynnsi Joyce (GK)Upper Perkiomen
Sarah SteinmanUpper Perkiomen
Lindsey RobertsVilla Maria
Jordan ByersWest Perry
Olivia YelenWyoming Valley West
Hannah HuddlesonDaniel Boone
Georgia TsiolesWyoming Valley West

Honorable Mention

NameSchool
Gabby AmbosieCrestwood
Alexa Johnson (GK)East Pennsboro
Jessica SeidelELCO
Lauren BreischFleetwood
Melanie EshGarden Spot
Emily BeitzelHershey
Maggie SwarrLampeter-Strasburg
Gracyn CatalanoMechanicsburg
Natalie WilsonMechanicsburg
Brynn DonnellyMerion Mercy
Maeve SullivanBonner & Prendergast
Ella StillNorthern York
Lillian FringerNorthern York
Emily RisserPalmyra
Mikenna PricePocono Mountain East
Alayna DavisSelinsgrove
Carly AumentSelinsgrove
Brooke TrentTwin Valley
Annie ShawVilla Maria
Ryan HickeyVilla Maria

Class A

First Team

NameSchool
Andi GutshallBloomsburg Area
Grace BrosiousBloomsburg Area
Shaelynn BennettBoiling Springs
Reagan EickhoffBoiling Springs
Emma RolstonGreenwood
Jordan StroupGreenwood
Ashlyn TaylorGreenwood
Rachel GalassoLake-Lehman
Madison LasinskiLake-Lehman
Faye Post (GK)Lake-Lehman
Sophia CozzaNew Hope-Solebury
Alexandrea LopezOley Valley
Morgan SnyderOley Valley
Taylor VaccaroOley Valley
Tetje WilliamsonOley Valley
Morgan JaneskiWyoming Area
Antonia MinichelloWyoming Area
Bianco PizanoWyoming Area
Ella BarbacciWyoming Seminary
Anna MozleskiWyoming Seminary
Maddie OlshemskiWyoming Seminary
Emma WatchillaWyoming Seminary

Second Team

NameSchool
Kiley StoltzfusBishop McDevitt
Courtney ShumanBloomsburg Area
Celeste DerstineDock Mennonite
Olivia ZaskodaDock Mennonite
Isabella DeCesarisLake-Lehman
Sophia LenzaLake-Lehman
Siena BrazierLewisburg
Lydia Eastburn (GK)New Hope-Solebuy
Anna Kate GwiazdowskiSchuylkill Valley
Annie CollSpringfield (Montco)
Megan BepplerWyoming Area
Alexys MooreWyoming Area
Milaw ClauseWyoming Seminary

Honorable Mention

NameSchool
Maddie DonmoyerBishop McDevitt
Kassie BondBloomsburg Area
Genna BushBoiling Springs
Ainsley MoyerDock Mennonite
Grace ReedGreater Nanticoke Area
Lauren KaneHoly Redeemer
Lizzie MendrzyckiHoly Redeemer
Rylee DyroffLewisburg
Kathryn ThistlewaiteNew Hope-Solebury
Alyvia YatskoWyoming Area
Laine Cabell (GK)Wyoming Seminary

PAISAA

First Team

NameSchool
Charly BruderEpiscopal Academy
Gianna Ciluffo (GK)Episcopal Academy
Mia GarberEpiscopal Academy
Lauren DeRoseAgnes Irwin School
Ashley SessaEpiscopal Academy
Macy SzukicsEpiscopal Academy
Rease ColemanHill School
Emilie KirschnerHill School
Maggie KondrathHill School
Madison OrsiHill School
Hala Silverstein (GK)Hill School

Second Team

NameSchool
Aubrey TurnerHill School

Honorable Mention

NameSchool
Riley SavageHill School
Jaedyn ScarlatosHill School

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

eighteen − thirteen =

Advertisement

Schools

Latest Headlines

Advertisement

On Twitter

More in Boyertown