Connect with us

SPRING SPORTS

Boys Lacrosse: Delco Stat Leaders

Garnet Valley's Max Busenkell, right, celebrates after scoring his second goal Tuesday night. Busenkell scored seven times as the Jaguars rolled over Spring-Ford, 13-8, to qualify for the PIAA Class 3A tournament. (Pete Bannan/MediaNews Group).

Goals

Jason Poole, Penncrest 89
Brian Box, Marple Newtown 84
Max Busenkell, Garnet Valley 82
Charlie Box, Marple Newtown 70
Dylan McDougall, Penncrest 64
Quinn Carson, Haverford 54
Joey Halloran, Garnet Valley 54
Joey Yuknevitch, Marple Newtown 53
Dillon DiBattista, Cardinal O’Hara 50
Ryan Goldstein, Radnor 50
Colin French, Radnor 49
Andrew Goldt, Garnet Valley 49
Brennan Kaut, Penncrest 49
Tyler Gougler, Springfield 47
Luke Mingioni, Garnet Valley 42
Mason Montrella, Radnor 42
Austin Conner, Strath Haven 41
Tristan Whitaker, Episcopal Academy 41
Sean Donohue, Bonner-Prendergast 39
Dylan Jaszcz, Episcopal Academy 39
Damien Bogsch, Marple Newtown 38
Matt Shandley, Springfield 37
Avi Mehl, Haverford School 36
Teddy Malone, Haverford School 36
Chas Katz, Penncrest 35
Jimmy Kennedy, Springfield 34
Nick Lucchesi, Radnor 32
Ryan DiRocco, Haverford School 29
Bryan Seavey, Springfield 29
Reece Millison, Ridley 28
Luke Showalter, Ridley 27
Matt Donahue, Cardinal O’Hara 27
Ryan Keating, Marple Newtown 27
Kai Lopez, Garnet Valley 26
Eric Reisenwitz, Haverford 26
Ryan Nealon, Garnet Valley 25
Wills Burt, Haverford School 24
Sean Donaldson, Springfield 23
TJ Lamb, Episcopal Academy 22
Matt Dickinson, Springfield 22
Jack McGarvey, Haverford 21
Hayden McGinnis, Sun Valley 21
Lucas Slate, Episcopal Academy 21
Colin Smith, Garnet Valley 21
Max Goldstein, Radnor 20
Nikolas McKendry, Haverford 20

Assists

Ryan Goldstein, left, aims at the ankles against Kennett goalie Eric Hrabal in the second quarter Thursday night. Goldstein and Radnor were on their way to an 18-3 victory in the District 1 Class 3A playoffs. (PETE BANNAN – DAILY TIMES)

Ryan Goldstein, Radnor 82
Max Busenkell, Garnet Valley 80
Brennan Kaut, Penncrest 65
Charlie Box, Marple Newtown 53
Tyler Gougler, Springfield 39
Joey Yukenavitch, Marple Newtown 39
Damien Bogsch, Marple Newtown 30
Ryan DiRocco, Haverford School 29
Teddy Malone, Haverford School 27
Joey Halloran, Garnet Valley 26
Jimmy Kennedy, Springfield 24
Dylan McDougall, Penncrest 24
Brian Box, Marple Newtown 23
Jason Poole, Penncrest 22
TJ Lamb, Episcopal Academy 20
Dillon DiBattista, Cardinal O’Hara 18
Ryan Keating, Marple Newtown 18
Hayden McGinnis, Sun Valley 18
Luke Mingioni, Garnet Valley 17
Cooper Mueller, Radnor 17
Luke Showalter, Ridley 17
Lucas Slate, Episcopal Academy 16
Bryan Seavey, Springfield 16
Tristan Whitaker, Episcopal Academy 16
Dylan Jaszcz, Episcopal Academy 15
Wills Burt, Haverford School 15
Nate Lucchesi, Radnor 14
Aidan Kreydt, Springfield 14
Andrew McMeekin, Episcopal Academy 14
Colin Zeller, Haverford School 14
Andrew Goldt, Garnet Valley 13
Cooper Conroy, Marple Newtown 13
Austin Conner, Strath Haven 12
Matt Donahue, Cardinal O’Hara 12
Avi Mehl, Haverford School 12

Points

Marple Newtown’s Charlie Box passes the ball as Penncrest’s Liam Fickes defends in the first half of District 1 Class 2A final at at Ridley. (PETE BANNAN – DAILY TIMES)

Max Busenkell, Garnet Valley 162
Ryan Goldstein, Radnor 132
Charlie Box, Marple Newtown 123
Brennan Kaut, Penncrest 114
Jason Poole, Penncrest 111
Brian Box, Marple Newtown 107
Joey Yukenavitch, Marple Newtown 92
Dylan McDougall, Penncrest 88
Tyler Gougler, Springfield 86
Joey Halloran, Garnet Valley 80
Damien Bogsch, Marple Newtown 68
Dillon DiBattista, Cardinal O’Hara 68
Teddy Malone, Haverford School 63
Andrew Goldt, Garnet Valley 62
Quinn Carson, Haverford 60
Luke Mingioni, Garnet Valley 59
Ryan DiRocco, Haverford School 58
Jimmy Kennedy, Springfield 58
Tristan Whitaker, Episcopal Academy 57
Colin French, Radnor 54
Dylan Jaszcz, Episcopal Academy 54
Austin Conner, Strath Haven 53
Avi Mehl, Haverford School 48
Mason Montrella, Radnor 46
Ryan Keating, Marple Newtown 45
Bryan Seavey, Springfield 45
Matt Shandley, Springfield 45
Chas Katz, Penncrest 44
Luke Showalter, Ridley 44
TJ Lamb, Episcopal Academy 42
Nick Lucchesi, Radnor 41
Wills Burt, Haverford School 39
Matt Donahue, Cardinal O’Hara 39
Hayden McGinnis, Sun Valley 39
Reece Millison, Ridley 37
Lucas Slate, Episcopal Academy 37
Kai Lopez, Garnet Valley 36

Saves

Evan Coxe, Sun Valley 242
Nash Womack, Episcopal Academy 187
Drew Keaveney, Garnet Valley 179
Jack Welsh, Marple Newtown 179
Chuck Cacciutti, Haverford School 174
Nate Brown, Radnor 136
Luke Pyle-Ballak, Penncrest 128

(Final boys lacrosse stat leaders for 2022. Based on games reported to the Delco Times.)

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in SPRING SPORTS