Connect with us

WINTER SPORTS

2022 winter All-Ches-Mont League Boys Swimming team

The following i the winter All-Ches-Mont League Boys Swimming team as compiled by league coaches.

First Team
200 Medley Relay
Liam Simmons, Luke Silverstein, Gabe Summa, Erik Floren-Smith, Kennett, 1:38.05; N. Topmiller, R. Topmiller, Karahals, Hinkley, Oxford, 1:39.08; Thompson, DiAddezio, Liu, Carroll, Downingtown East, 1:42.24.

200 Freestyle
Adam Khatib, West Chester Rustin, 1:43.89; Vedant Bedekar, West Chester Henderson, 1:46.40; Ernesto Solana, Unionville, 1:48.56.

200 IM
Dylan Smolders, West Chester Henderson, 1:53.50; Nate Kidder, Avon Grove, 1:56.90; Patrick Li, Great Valley, 1:56.91.

50 Freestyle
Eddie Stolz, West Chester Henderson, 21:77; Seth Turner, Great Valley, 21.87; Ryan Topmiller, Oxford, 22:45.

100 Fly
Alex Karahalis, Oxford, 49.32; Adam Khatib, West Chester Rustin, 51.20; Seth Turner, Great Valley, 53.83.

200 Free Relay
Stoltz, Bedekar, Lukens, Smolders, West Chester Henderson; Liam Simmons, Charlie Lesher, Alex Fialkowski, Erik Floren-Smith, Kennett, 1:28.73; Kidder, Reuter, Texter, Whitton, Avon Grove, 1:31.06.

1 Meter Diving – 6 dives
Mitchell Goldman, Downingtown East, 225.88; Jack Hackett, Downingtown East, 206.84; Connor Day, Sun Valley, 187.75.

1 Meter Diving – 11 dives
Mitchell Goldman, Downingtown East, 339.95; Jack Hackett, Downingtown East, 324.40; Connor Day, Sun Valley, 254.25.

100 Freestyle
Liam Simmons, Kennett, 46.37; Erik Floren-Smith, Kennett, 48.84; Gabe Carroll, Downingtown East, 49.34.

500 Freestyle
Dylan Smolders, West Chester Henderson, 4:34.83; Nate Kidder, Avon Grove, 4:48.66; Jacob Texter, Avon Grove, 4:50.47.

100 Backstroke
Liam Simmons, Kennett, 49.38; Eddie Stolz, West Chester Henderson, 53.36; Matt McLellan, Unionville, 54.04.

100 Breaststroke
Alex Karahalis, Oxford, 56.29; Ryan Topmiller, Oxford, 1:01.54; Matt Dyer, West Chester Henderson, 1:01.87.

400 Free Relay
Stoltz, Bedekar, Lukens, Smolders, West Chesterson Henderson, 3:13.89; Ryan Topmiller, Noah Topmiller, Hinkley, Karahalis, Oxford, 3:23.54; Kidder, Reuter, Texter, Whitton, Avon Grove, 3:23.54.

Swimmer of the Year
Liam Simmons, Kennett.

Diver of the Year
Mitchell Goldman, Downingtown East.

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in WINTER SPORTS