Connect with us

WINTER SPORTS

2021 Pioneer Athletic Conference All-Academic and Citizen Award

Citizen Award

BOYERTOWN: Anthony Bauer, Wrestling
METHACTON: Ryan Baldwin, Basketball
OWEN J. ROBERTS: Kendall Obara, Swimming
PERKIOMEN VALLEY: Naiya Daisey, Basketball
PHOENIXVILLE: Dallas Maloney, Basketball
POPE JOHN PAUL II: Hannah Bell, Basketball
POTTSGROVE: Sydney Mowery, Basketball
POTTSTOWN: Christian Albert, Basketball
SPRING-FORD: Zack Skrocki, Basketball
UPPER MERION: Kayleigh Roseland, Swimming
UPPER PERKIOMEN: Caitlyn McKelvy, Swimming

All-Academic Teams

Boys Basketball

Christopher Kiefer, Boyertown; Kevin Trafford, Methacton; Samuel Cerimele, Owen J. Roberts; Kevin Beattie, Perkiomen Valley; Jackson Kuranda, Phoenixville; Justin Green, Pope John Paul II; Steven Rinda, Pottsgrove; Darius Smallwood, Pottstown; Nathan Santiago, Spring-Ford; Ben Eyer, Upper Merion; John Cupitt, Upper Perkiomen

Girls Basketball

Mikayla Moyer, Boyertown; Nicole Timko, Methacton; Kate Friedemann, Owen J. Roberts; Anna Hallissey, Perkiomen Valley; Sammy Brown, Phoenixville; Kayla Ciuba, Pope John Paul II; Sydney Mowery, Pottsgrove; Regina Fleming, Pottstown; Lucy Olsen, Spring-Ford; Brianna Owen, Upper Merion; Isabella Goodrich, Upper Perkiomen

Cheerleading

Carlee Frantz, Boyertown; Amber DeMichele, Methacton; Mette Olsen, Owen J. Roberts; Madison Schweitzer, Perkiomen Valley; Bella Natale, Pope John Paul II; Carly Morris, Pottsgrove; Kaelyn Draucker, Pottstown; Sylmira Kailey, Spring-Ford; Samantha Slusky, Upper Merion; Kelsie Kuhns, Upper Perkiomen

Boys Swimming

Tyler Adamski, Boyertown; Jan Perez-Bonilla, Methacton; Nathan VanNatter, Owen J. Roberts; Reagan Silver, Perkiomen Valley; Kellen Narke, Phoenixville; Robert McCauley, Pope John Paul II; Colin Bradley, Pottsgrove; Brendan Baganski, Spring-Ford; Cody Nguyen, Upper Merion; Colin Henry, Upper Perkiomen

Girls Swimming

Tamara Engler, Boyertown; Alexandria Ferrance, Methacton; Kendall Obara, Owen J. Roberts; Lillian Miller, Perkiomen Valley; Penelope Pappas, Phoenixville; Monica Rigby, Pope John Paul II; Olivia Plotts, Pottsgrove; Hannah Wilson, Pottstown; Kasey Linton, Spring-Ford; Arden Frebowitz, Upper Merion; Laura Cooney, Upper Perkiomen

Wrestling

Nicholas Bauer, Boyertown; Grant Baker, Methacton; Dante DeNardo, Owen J. Roberts; Hunter Sprecher, Perkiomen Valley; Jake Geiger, Phoenixville; Jacob Rau, Pope John Paul II; Anthony Lindgren, Pottsgrove; Jared Hewitt, Pottstown; Jack McGill, Spring-Ford; Nick Hutchinson, Upper Merion; Robert Carpenter, Upper Perkiomen

Comments

comments

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in WINTER SPORTS