Connect with us

FALL SPORTS

2020 Pennsylvania High School Field Hockey Coaches Association All-State Teams

AAA

First Team

Emily Bullard, CB East

Makenzie Lever, CB East

Phia Mannino, CB East

Julia Bunch, CB West

Hope Rose, Central Dauphin

Emmy Tran, Central Dauphin

Victoria Whitehead, Central York

Carly Hynd, Conestoga

Abby Burnett, Emmaus

Annika Herbine, Emmaus

Kyleigh Faust, Emmaus

Rachel Herbine, Emmaus

Christina (Tina) Rawa, Garnet Valley

Paige Bitting, Lower Dauphin

Lauren Hunter, Lower Dauphin

Alexa Shaffer, Lower Dauphin

Alexa Kratz, Methacton

Madison Waldspurger, North Penn

Raina Smolij, Owen J. Roberts

Cecily Charles, Penn Manor

Jasmine Miller, Penn Manor

Rylie Wollerton, Pine – Richland

Ava Borkowski, Plymouth Whitemarsh

Kaleigh Missimer, Plymouth Whitemarsh

Katelyn Bailey, Wilson HS

Erika Culp, Wilson HS

Madison Herb, Wilson HS

Aiden Drabick, Wissahickon High School

Allison Wood, Wissahickon High School

 

Second Team

Lauren DeRose, Agnes Irwin

Erin Smith, CB South

Sophia Wasyliw, CB South

Kate Galica, Conestoga

Alexis Causa, Easton

Sophie Emin, Easton

Alexis Kociban, Emmaus

Bailey Tietz, Emmaus

Jenna Villeneuve, Emmaus

Katy Corcoran, Honesdale HS

Brooke Hofsass, Lower Dauphin

Elise DeWan, Methacton

Dylan Beegal, Neshaminy HS

Madison Neiman, Neshaminy HS

Riley Robinson, Penn Manor

Emily Amsden, Pennridge

Cristina Dougherty, Perkiomen Valley

Saige Shine, Perkiomen Valley

Ella Rottinghaus, Pine – Richland

Hailey Copestick, Plymouth Whitemarsh

Molly Lynch, Plymouth Whitemarsh

Madison Tambroni, State College Area

 

Honorable Mention

Paige Hussie, CB East

Sophia Parker, CB East

Kerry Kaufman, Council Rock South

Karlie McCloskey, Council Rock South

Lindsey O’Brien, Council Rock North

Ava Milia, Easton

Jocelyn Morgan, Easton

Mallory Kline, Ephrata HS

Gabrielle Cavenas, Hazleton HS

Claire Campen, Honesdale HS

Rozlyn Maciejewski, Honesdale HS

Nicole Miszler, Honesdale HS

Payton Killian, Lower Dauphin

Kristen Riddell, Methacton

Avery McGinty, Neshaminy HS

Olivia Roscoe, Neshaminy HS

Eleni Kountroubis, North Penn

Rylee Laloup, Owen J. Roberts

Caitlyn McGough, Penn Manor

MAeve Montgomery, Penn Manor

Julia Downing, Perkiomen Valley

Alexa Collins, Spring-Ford

Rebecca Bonness, State College

Phebe Herlocher, State College

Candladia Washinski, WB Area

Brynne Miller, Wissahickon High School

 

AA

First Team

Julia Bressler, Berks Catholic

Aubreigh Uba, Berks Catholic

Abigail Morley, Conestoga Valley

Isabella Silvaggio, Conestoga Valley

Madison Leety, Donegal HS

Casey Lynn Dewald, Fleetwood

Alaina McVeigh, Gwynedd Mercy Academy

Ashley Arnold, Hershey

Kylie Wall, Hershey

Daisy Frank, Lampeter-Strasburg HS

Victoria Arra, Merion Mercy Academy

Megan Maransky, Mount St. Joseph’s Academy

Meghan McGinley, Mount St. Joseph’s Academy

Brynn Crouse, Northern York

Emma Kate Rosensteel, Northern York

Alexa Derr, Palmyra Area

Maddie Hudson, Palmyra Area

Olivia Kirkpatrick, Palmyra Area

Anna Miller, Palmyra Area

Jacey Wittel, Pocono Mountain East

Mackenzie Reese, Southern Lehigh

Natali Foster, Twin Valley

Carlie Servis, Twin Valley

Emma Winther, Twin Valley

Lynnsi Joyce, Upper Perkimoen

Bella Carpenter, Upper Perkiomen

Maia Dechairo, Villa Maria Academy

Gia Whalen, Villa Maria Academy

Jillian Bonczewski, WVW

Cameryn Forgash, WVW

 

Second Team

Sydney Grim, Berks Catholic

Laney Noreika, Big Spring

Brea Borrell, Conrad Weiser

Mallory Moratori, Crestwood

Taylor Yeager, Crestwood

Amanda Smith, ELCO

Erin Gonzalez, Garden Spot

Sammy Saxon, Gwynedd Mercy Academy

Katana Nelson, Hershey

Chloe Blantz, Lampeter-Strasburg High School

Kelly O’Connor, Merion Mercy academy

Kristen Rake, Merion Mercy Academy

Sarah Althouse, Muhlenberg

Kelsey Heltzel, Northern York

Natalie Saltzer, Northern York

Morgan Spagnolo, Palmyra Area

Karlee Alt, Red Land HS

Jessica Alba, Selinsgrove

Hailey Bingaman, Selinsgrove

Maddie Stevens, Twin Valley

Mikayla DeMichele, Upper Dublin

Lucianna Carpenter, Upper Perkiomen

Caroline O’Brien, Villa Maria Academy

Lindsey Roberts, Villa Maria Academy

Olivia Gayoski, WVW

 

Honorable Mention

Giuliana Ditsky, Berks Catholic

Isabella Caparusio, Crestwood

Emma Guydish, Crestwood

Alondra Church, Dallas High School

Emma Miller, Donegal HS

Jenna Angstadt, ELCO

Amelia Mercado, Garden Spot

Sydney Mandato, Gwynedd Mercy Academy

Claire Olmsted, Hershey

Kerry McCormick, Merion mercy academy

Olivia Handelong, Pocono Mountain East

Tierney McCarroll, Pocono Mountain East

Riley Batdorf, Selinsgrove

Hannah Smullen, Selinsgrove

Morgan Benner, Southern Lehigh

Riley MacIntosh, Southern Lehigh

Makayla Carahaly, Twin Valley

Peyton Kullmann, Upper Dublin

Takoda Wells, Upper Perkiomen

Annie Shaw, Villa Maria Academy

 

A

First Team

Gracie Brosious, Bloomsburg HS

Kylie Godshall, Dock Mennonite

Kelsey Felix, Eastern York

Leah Bryner, Greenwood

Emma Rolston, Greenwood

Jordan Stroup, Greenwood

Hailey Womer, Greenwood

Madison Lasinski, Lake Lehman

Ava Radel, Lake Lehman

Erin Firth, New Hope Solebury

Lilly Smith, New Hope Solebury

Lauren Schellhamer, Northwestern Lehigh

Tegan Poerio, The Ellis School

Kayla Kiwak, Wyoming Area

Makenzie Switzer, Wyoming Area

Ella Barbacci, Wyoming Sem

Mia Magnotta, Wyoming Sem

Anna Mozeleski, Wyoming Sem

Grace Parsons, Wyoming Sem

Emma Watchilla, Wyoming Sem

 

Second Team

Aydan McFarland, Bloomsburg HS

Lindsey Foglesanger, Bloomsburg HS

Olivia Yetter, Dock Mennonite

Addison Bielski, Holy Redeemer

Maddie Stuart, Lake Lehman

Kara Koch, Lewisburg

Kate Dougherty, New Hope Solebury

Charlotte Horn, Northwestern Lehigh

Greenlehigh McGehee, Northwestern Lehigh

Bailee Christman, Oley Valley

Samantha Vaccaro, Oley Valley

Anya Kochanowicz, Springfield HS

Kate Wojeck, Springfield HS

Megan Beppler, Wyoming Area

Antonia Minichello, Wyoming Area

Maddie Olshemski, Wyoming Sem

 

Honorable Mention

Kiley Stoltzfus, Bishop McDevitt

Erica Yodock, Bloomsburg HS

Bella Zarcone, Camp Hill HS

Celeste Derstine, Dock Mennonite

Lauren Kane, Holy Redeemer

Elizabeth Mendrzycki, Holy Redeemer

Siena Brazier, Lewisburg

Kerstin Koons, Lewisburg

Sophia Cozza, New Hope

Alexandra Lister, Northwestern Lehigh

Anna Kate Gwiazdowski, Schuylkill Valley

Milaw Clause, Wyoming Sem

Comments

comments

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in FALL SPORTS