Connect with us

Fall Sports

District 1 Soccer, Field Hockey & Volleyball Brackets

As of Friday night, the District 1 website was still having technical issues that prevented the publication of District 1 playoff brackets. But the first-round matchups are now finalized and can be found below.

All games, including the championships, will be played at the higher seed.

Only the district champion will qualify for the PIAA tournament

BOYS SOCCER

Class 4A

Monday, Nov. 2

Souderton (16) at West Chester East (1), 6:30 p.m.

Spring-Ford (9) at Boyertown (8), 2:30 p.m.

Pennridge (12) at Abington (5), 7 p.m.

Upper Dublin (13) at Downingtown West (4), 3:30 p.m.

Pennsbury (15) at William Tennent (2), 4 p.m.

Great Valley (10) at Neshaminy (7), 5:30 p.m.

Central Bucks South (14) at Unionville (3), 6:30 p.m.

Perkiomen Valley (11) at North Penn (6), 7 p.m.

Second round: Nov. 5; Semifinals: Nov. 10; Championship: Nov. 12.

Class 3A

Monday, Nov. 2

Bishop Shanahan (4) at Upper Moreland (1), 7 p.m.

Holy Ghost Prep (3) at Pottsgrove (2), 4 p.m.

Championship: Nov. 5

Class 1A

Mon., Nov. 2

Christian Academy (4) at Faith Christian (1), 7 p.m.

Dock Mennonite (3) at Delco Christian (2), 3 p.m.

Championship: Nov. 5

***

GIRLS SOCCER

Class 4A

Monday, Nov. 2

Council Rock North (16) at Downingtown East (1), 7:30 p.m. (at D-West)

Neshaminy (9) at Hatboro-Horsham (8), 7 p.m.

Unionville (13) at Owen J. Roberts (4), 7 p.m.

Central Bucks West (12) at Spring-Ford (5), 7 p.m.

West Chester Rustin (15) at Abington (2), 3:30 p.m.

William Tennent (10) at Avon Grove (7), 7 p.m.

Great Valley (14) at Pennridge (3), 7 p.m.

Pennsbury (11) at Council Rock South (6), 7 p.m. (at C.R. North)

Second Round: Nov. 5; Semifinals Nov. 10; Championship Nov.12

Class 3A

Monday, Nov. 2

Upper Perkiomen (8) at Villa Joseph Marie (1), 3:30 p.m.

Phoenixville (5) at Pope John Paul II (4), 3 p.m.

West Chester East (7) at Villa Maria (2), 2:30 p.m.

Upper Moreland (6) at Gwynedd Mercy (3), 3:30 p.m.

Semifinals: Nov. 5; Championship: Nov. 10

Class 2A

Wednesday, Nov. 4

St. Basil (2) at New Hope-Solebury (1), 7 p.m.

Class 1A

Monday, Nov. 2

Delco Christian (4) at Dock Mennonite (1), 6 p.m.

Calvary Christian (3) at Faith Christian (2), 3 p.m.

Championship: Nov. 5

***

FIELD HOCKEY

Class 3A

Monday, Nov. 2

Central Bucks South (16) at Downingtown West (1), 5:30 p.m.

Souderton (9) at Wissahickon (8), 3:30 p.m.

Great Valley (13) at West Chester Henderson (4), 4:30 p.m.

North Penn (12) at Central Bucks East (5), 2:30 p.m.

Owen J. Roberts (15) at Neshaminy (2), 3 p.m.

Perkiomen Valley (10) at Methacton (7), 4 p.m.

Avon Grove (14) at Plymouth Whitemarsh (3), 3:45 p.m.

Council Rock South (11) at Kennett (6), 6 p.m.

Second Round: Nov. 5; Semifinals: Nov. 10; Championship: Nov. 12

Class 2A

Monday, Nov. 2

West Chester East (8) at Villa Maria (1), noon

Bishop Shanahan (5) at Merion Mercy (4), 4 p.m. (at Proving Grounds, Conshohocken)

Upper Dublin (7) at Upper Perkiomen (2), 4 p.m.

Tuesday, Nov. 3

Phoenixville (6) at Gwynedd Mercy (3), 3:30 p.m.

Semifinals: Nov. 5; Championship: Nov. 10

Class 1A

Monday, Nov. 2

Jenkintown (4) at Springfield-Montco (1), 4 p.m.

New Hope-Solebury (3) at Dock Mennonite (2), 3:45 p.m.

Championship: Nov. 5

***

GIRLS VOLLEYBALL

Class 4A

Monday, Nov. 2

Plymouth Whitemarsh (16) at Unionville (1), 6 p.m.

Sun Valley (9) at Boyertown (8), 7 p.m.

Central Bucks East (12) at Bishop Shanahan (5), 6 p.m.

Pennsbury (13) at Hatboro-Horsham (4), 5 p.m.

Downingtown East (14) at Council Rock North (3), 6 p.m.

Perkiomen Valley (11) at Central Bucks South (6), 7 p.m.

Council Rock South (10) at West Chester Rustin (7), 4 p.m.

Upper Dublin (15) at Pennridge (2), 6:30 p.m.

Second Round: Nov. 5; Semifinals: Nov. 9; Championship: Nov. 11

Class 3A

Monday, Nov. 2

Gwynedd Mercy (4) at Pope John Paul II (1), 6 p.m.

Villa Maria (3) at Mount St. Joseph (2), 7 p.m.

Championship: Nov. 5

Class 2A

Wednesday, Nov. 4

New Hope Solebury (2) at St. Basil (1), 5 p.m.

Class 1A

Wednesday, Nov. 4

Sacred Heart (2) at Plumstead Christian (1), 4 p.m.

Comments

comments

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 × one =

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in Fall Sports