Connect with us

Golf

DLN ALL-AREA: Boys Golf First Team, Second Team, Honorable Mention

FIRST TEAM

Ryan McCabe, Devon Prep

A repeat DLN all-area first team selection, the Tide junior tied for third place at the PIAA Class AA state golf championship, and finished ninth at the PIAA Class AA East Regionals.

Dylan Kochis, West Chester Henderson

Warrior sophomore tied Unionville’s Jack Cooley (another first team DLN all-area selection) after 18 holes for the Ches-Mont Golf Championship, then sunk a long birdie putt on the third playoff hole to win the title.

Jack Cooley, Unionville

Senior tied for first at the Ches-Mont Championships, losing on the third playoff hole, then followed it up with a sixth-place finish at Districts, then tied for 14th place at the PIAA East Regionals, and finished 28th at the PIAA Class AAA state championships.

Roy Anderson, Unionville

Junior tied for third at the Ches-Mont Golf Championships, then enjoyed a long post-season, run, tying for 16th at PIAA District 1 championships, then was tied for 11th at the PIAA Class AAA East Regionals, and placed 22nd at the PIAA Class AAA state championships.

Ryan Dariano, West Chester Rustin

Sophomore, a first team All-Ches-Mont golfer, tied for third at Ches-Mont Championships with a 75, then finished seventh at the PIAA Class AAA District 1 championships.

Eric Miller, West Chester Rustin

Sophomore, a first team All-Ches-Mont League golfer, was one of the top golfers at the Ches-Mont Golf Championships, tying for third place with a 75.

Michael Walz, Conestoga

Sophomore had one of the top scoring averages in the Central League throughout the season, including a 3-under-par 32 at St. Davids, and was a first team All-Central League golfer.

SECOND TEAM

Ben Lee, Conestoga

Connor Loftus, Conestoga

Drew Ridder, Conestoga

Matt Feeney, West Chester Rustin

Aaron Stypulkowski, West Chester East

Evan Drummond, Downingtown East

Jon Passarello, Unionville

Ross Charton, Unionville

Keller Mulhern, Malvern Prep

Ryan Kennedy, Malvern Prep

Justin Cinnamond, West Chester Henderson

HONORABLE MENTION

Connor Martin, West Chester Rustin

Ben Saggers, Bishop Shanahan

Andrew McCook, Downingtown East

Luke Mullen, Kennett

Joseph Madden, Kennett

Rocco Giannangeli, Oxford

Stephen Starnes, Unionville

Will Hage, Unionville

Logan Diehl, Great Valley

Conor Gallagher, West Chester East

Patrick McManamon, Coatesville

Jeremy Negron, Coatesville

Matt Walsh, Downingtown East

Thomas Harper, Downingtown West

Casey Caulfield, West Chester Henderson.

Jack Ryan, Kennett

Comments

comments

Print Friendly, PDF & Email
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

Recent News

Advertisement
Advertisement

More in Golf