Connect with us

Boyertown

MERCURY ALL-AREA: Wrestling Teams

First Team

Boyertown’s Matt Wilde celebrates after he beat Downingtown East’s Lukas Richie leading to his first regional title at 113 pounds. (Nate Heckenberger – For Digital First Media)

106-Stephen Spitko, Daniel Boone

113-Matt Wilde, Boyertown

120-David Campbell, Boyertown

126-Jakob Campbell, Boyertown

132-Kyle Gorant, Hill School

138-Dylan Henry, Methacton

145-Bryce Reddington, Methacton

152-Chris Berry, Boyertown

160-Ryan Resnick, Owen J. Roberts

Methacton’s Bryce Reddington takes Upper Dublin’s Colin Devlin down during a 5-4 win in the 132-pound quarterfinals at the Southeast AAA Regional Friday at Oxford. (Nate Heckenberger – For The Mercury)

170-Ryan Finn, Pottsgrove

182-Elijah Jones, Boyertown

195-Nick Duliakas, Owen J. Roberts

220-Jesse Enck, Daniel Boone

285-Will Hare, Hill School

Second Team

106-Justin Altrogge, Norristown

113-Brandon Meredith, Spring-Ford

120-Luke Resnick, Owen J. Roberts

Pottsgrove’s Ryan Finn works over Spring-Ford’s Jack Files during their bout at 170. Finn won his 100th match of his scholastic career with a 13-5 major decision over Files in the championship match. (Sam Stewart – Digital First Media)

126-Alex Caballero, Pottstown

132-Eric Fuentes, Norristown

138-Cole Meredith, Owen J. Roberts

145-Daniel Mancini, Owen J. Roberts

152-Roman Moser, Methacton

160-Devin Calhoun, Hill School

170-Brendan Marion, Methacton

182-Chase Smith, Spring-Ford

195-Skylar McLeod, Pottsgrove

Owen J. Roberts’ Nick Duliakas looks for an opening against Downingtown West’s Cole Zapf during a 5-2 win in the 195-pound final. (Nate Heckenberger – For Digital First Media)

220-Dymir Davis-Carruth, Hill School

220-Michael Modugno, Upper Perkiomen

285-Matt Lepore, Spring-Ford

Honorable Mention

Boyertown: Hunter Vogels.

Methacton: Tonee’ Ellis, Kibwe McNair, Corey Morabito.

Owen J. Roberts: Alejandro Acosta, Ricky McCutchen, Tyler McCutchen, Antonio Petrucelli, Jason Zollers.

Perkiomen Valley: Paul Kakos.

Phoenixville: Tommy Fell, Tanner Romance, Bryce Thompson

Owen J. Roberts’ Ryan Resnick reacts and receives congratulations from assistant coach Marc Petrucelli after defeating North Allegheny’s Eric Hong at 160 pounds Thursday at the PIAA Championships. (Nate Heckenberger – For Digital First Media)

Pope John Paul II: Brendan Rau, Michael Shreiner, Nick Yerger.

Pottsgrove: Chase Banyai.

Pottstown: Tom Doyle, Isaiah Mayes, Nate Parson, Caleb Sargent.

Upper Merion: Matt Koresko.

Upper Perkiomen: Jacob Folk, Jared Kuhns, Jarek Svanson.

Coaches of the Year

Steve DeRafelo, Owen J. Roberts

Pete Ventresca, Boyertown

Please Enter Your Facebook App ID. Required for FB Comments. Click here for FB Comments Settings page

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Boyertown