Connect with us

District 1 Class 3A Bracket

Class 3A

Games played at Higher Seed (top team in bracket)

Top eight schools receive first round byes

7 Teams to PIAA Class 3A Tournament

Seeds:

  1. Central Bucks West
  2. Conestoga
  3. Owen J. Roberts
  4. Springfield-Delco
  5. West Chester Rustin
  6. Unionville
  7. Abington
  8. Upper Dublin
  9. Garnet Valley
  10. Central Bucks South
  11. Strath Haven
  12. Pennridge
  13. Spring-Ford
  14. Harriton
  15. Central Bucks East
  16. Boyertown
  17. Downingtown East
  18. Great Valley
  19. Souderton
  20. Perkiomen Valley
  21. Methacton
  22. Hatboro-Horsham
  23. Downingtown West
  24. West Chester Henderson
May 16, 2017 May 18, 2017 May 20, 2017 May 23, 2017 May 25, 2017
     
 
Central Bucks West
May 18, 2017
Central Bucks West 5-6 Downingtown East
 
 Downingtown East
Boyertown
May 20, 2017
Downingtown East 7-17 Garnet Valley
May 16, 2017
Boyertown 12-14 Downingtown East
Downingtown East
 
Downingtown East
 Garnet Valley
 
May 23, 2017
Garnet Valley 8-12 Springfield-Delco
 
Upper Dublin
May 18, 2017
Upper Dublin 12-5 Garnet Valley
 
 Garnet Valley
Garnet Valley 
May 16, 2017
Garnet Valley 17-5 West Chester Henderson
Garnet Valley
 
West Chester Henderson
 Springfield-Delco
 
May 25, 2017
Springfield-Delco 8-12 Conestoga
 
Springfield-Delco
May 18, 2017
Springfield-Delco 11-7 Perkiomen Valley
 
 Springfield-Delco
Spring-Ford
May 20, 2017
Springfield-Delco 11-7 West Chester Rustin
May 16, 2017
Spring-Ford 7-8 Perkiomen Valley
Perkiomen Valley
 
Perkiomen Valley
 Springfield-Delco
  
 
West Chester Rustin
May 18, 2017
West Chester Rustin 14-13 Methacton
 
 West Chester Rustin
Pennridge 
May 16, 2017
Pennridge 15-18 Methacton
Methacton
 
Methacton
 
 
 
Conestoga
May 18, 2017
Conestoga 18-6 Great Valley
 
 Conestoga
Central Bucks East
May 20, 2017
Conestoga 11-5 Abington
May 16, 2017
Central Bucks East 8-20 Great Valley
Great Valley
 
Great Valley
 Conestoga
 
May 23, 2017
Conestoga 9-8 Owen J. Roberts
 
Abington
May 18, 2017
Abington 9-8 Central Bucks South
 
 Abington
Central Bucks South 
May 16, 2017
Central Bucks South 7-6 Downingtown West
Central Bucks South
 
Downingtown West
 Conestoga
  
 
Owen J. Roberts
May 18, 2017
Owen J. Roberts 14-10 Harriton
 
 Owen J. Roberts
Harriton
May 20, 2017
Owen J. Roberts 12-6 Strath Haven
May 16, 2017
Harriton 20-12 Souderton
Harriton
 
Souderton
 Owen J. Roberts
  
 
Unionville
May 18, 2017
Unionville 9-11 Strath Haven
 
 Strath Haven
Strath Haven 
May 16, 2017
Strath Haven 13-5 Hatboro-Horsham
Strath Haven
 
Hatboro-Horsham