Connect with us

Football

Football: The All-Delco teams

 

First Team Offense

QB – Desman Johnson, Jr., Penn Wood

RB – DeeWil Barlee, Sr., Episcopal Academy

RB – Zach Hussein, Sr., Strath Haven

RB – Kareem McAdams, Jr., Upper Darby

WR – Colin Ferry, Sr., Marple Newtown

WR – Kennedy Poles, Sr., Penn Wood

OL – Tom Bramwell, Sr., Ridley

OL – Asim Richards, Sr., Haverford School

OL – Kyle McCullough, Sr., Garnet Valley

OL – Louie Perri, Sr., Card. O’Hara

OL – Anthony Laudicina, Sr., Radnor

AP – Julz Kelly, Sr., Sun Valley

SP – Dylan Van Dusen, Sr., Radnor

 

First Team Defense

DL – Cade Brennan, Sr., Garnet Valley

DL – Mike Moore, Sr., Interboro

DL – Jack Purcell, Sr., Episcopal Academy

DL – Da’Shawn Brickle, Sr., Penn Wood

LB – Pat Clemens, Sr., Springfield

LB – Aliyoh Turay, Sr., Penn Wood

LB – Richie Kimmel, Jr., Arch. Carroll

DB – Danny Bradley, Sr., Garnet Valley

DB – Trey Blair, Jr., Haverford

DB – Omar Ba, Sr., Penn Wood

DB – Edmund Dennis, Sr., Penn Wood

AP – Elijah Yakpasuo, Sr., Ridley

Second Team Offense

 

QB – Jake Ruane, Sr., Haverford

RB – Colin Robinson, Sr., Garnet Valley

RB – Marlon Weathers, Sr., Marple Newtown

RB – Matt Cohen, Sr., Radnor

WR – Dayon Belgrave, Sr., Sun Valley

WR – Jahmir Rider, Sr., Radnor

OL – Ryan Rockenbach, Sr., Episcopal Academy

OL – Jake Colelli, Sr., Garnet Valley

OL – George Wiesendanger, Sr., Garnet Valley

OL – Keivon Stevens, Sr., Penn Wood

OL – Ryan Gallanaugh, Sr., Interboro

AP – Skylor Fillis, Sr., Academy Park

SP – Nate Warwick, Sr., Ridley

 

Second Team Defense

DE – John Caponi, Jr., Cardinal O’Hara

DE – Adam Oldrati, Sr., Garnet Valley

DE – Myles Turner, Sr., Ridley

DE – Paul Denman, Sr., Haverford

LB – Taylor Margolis, Jr, Radnor

LB – Jeff Biancanello, Sr., Springfield

LB – Delva Jean-Baptiste, Jr., Upper Darby

DB – Malcolm Folk, Jr., Episcopal Academy

DB – Chris Kirby, Sr., Cardinal O’Hara

DB – Nick Westburg, Sr., Garnet Valley

DB – Shane Mosley, Sr., Haverford

AP – Marson Weh, Sr., Upper Darby

Honorable Mention

Quarterback: Russell Minor-Shaw (Archbishop Carroll), Tahree Fuller-Bryan (Chester), Maurcus McDaniel (Episcopal Academy), Nate Decenzi (Chichester), Cole Palis (Garnet Valley), Jared Dellipriscoli (Interboro), Sean Mullarkey (Radnor), Jack Bakey (Ridley), Jack Psenicska (Springfield), Kevin Kerwood (Upper Darby).

 

Running Back: Keed Kpoto (Cardinal O’Hara), Charles Ingram (Bonner & Prendergast), Dom LaBricciosa (Garnet Valley), Chasen Wint (Haverford), Shane Langston (Interboro), Elijah Gleplay (Penn Wood), Ibo Pio (Strath Haven).

 

Receiver: Barry Brown (Academy Park), Alphonso Hayes (Academy Park), James Welde (Bonner & Prendergast), Kevin DePrince (Haverford), James Udowenko (Interboro), Jay Brown (Penncrest), Anauri Hankey (Penn Wood), Tayshon Harmon (Penn Wood), Brian Parker (Penn Wood), Matt Rosato (Radnor), Lamont Sudler (Ridley), Frank Bullock (Springfield).

 

Offensive Line: Taj Brooker (Academy Park), Xavier Newman (Academy Park), Trevon Scott (Academy Park), Pat Griswold (Archbishop Carroll), Darnell Jones (Chester), Ian Jones (Chester), Adam Fathy (Chichester), Carter Strid (Episcopal Academy), Lance Schwartz (Garnet Valley), Michael Barr (Haverford School), Mike Billups (Interboro), Sal Tartaglia (Marple Newtown), Henry Collins (Radnor), Vaughn Kertis (Ridley), Sam Burk (Strath Haven), Dom Ellis (Sun Valley), Kyreese Dennis (Upper Darby),

 

All-Purpose/Specialist: Juliano Mastrocola (Archbishop Carroll), Nasim Cooper (Bonner & Prendergast), Malik Langley (Chester), Jack Bush (Episcopal Academy), Bryce Stansfield (Garnet Valley), Daiyaan Hawkins (Haverford School), Andrew Grieb (Interboro), Michael Dargan (Penn Wood), Giavanni Antonelli (Penncrest), Emmet Young (Strath Haven).

 

Defensive Line: Utensse Nankay (Academy Park), Isaiah Rogers (Academy Park), Gerald Smith (Bonner & Prendergast), Joe Kelly (Cardinal O’Hara), Rich McNichol (Cardinal O’Hara), Tylee Williams-Clark (Chester), Jake Phelan (Episcopal Academy), CJ Weh (Haverford), Christian Suber (Penn Wood), Kieran Sheridan (Radnor), Tahmir Wilmore (Ridley), Ethan Belville (Strath Haven), Dezhan Peterson (Upper Darby).

 

Linebacker: Shawn Johnson (Archbishop Carroll), Aasim Muhammad (Chester), Nate Resine (Chichester), Matt Bush (Episcopal Academy), Eric McCallion (Haverford), Sean Reynolds (Haverford), Sean Clark (Haverford School), AJ Katrakazis (Marple Newtown), Tom Tobin (Marple Newtown), John Prochniak (Strath Haven).

 

Defensive Back: Rasheed Coles (Academy Park), Zach Butler (Archbishop Carroll), Max Much (Cardinal O’Hara), Cole Sprague (Cardinal O’Hara), Rafiqe Hillard (Chester), Calvin Church (Chichester), Jake Simpson (Marple Newtown), Blessin Sesay (Glen Mills), Justin Burgess (Haverford), Evan Sorrentino (Interboro), Teddy Girton (Radnor), Jack Spence (Springfield), Jake Fisher (Strath Haven), Lance Stone (Sun Valley), Brylan Brown (Upper Darby), James Tuayemie (Upper Darby).

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement

More in Football