Connect with us

Academy Park

Football: The All-Delco teams

Offense

First Team 

QB — Anthony Paoletti, Sr., Marple Newtown

RB — DeeWil Barlee, Jr., Episcopal Academy

RB — Danny Guy,  Sr., Garnet Valley

RB — Marlon Weathers, Jr., Marple Newtown

WR — Dash Dulgerian,  Sr., Marple Newtown

WR — Kennedy Poles, Jr., Penn Wood

OL — Lee Holbert,  Sr., Strath Haven

OL — Colin Hurlbrink,  Sr., Haverford School

OL — Adam Klein, Sr., Episcopal Academy

OL — Tom Mahoney, Sr., Garnet Valley

OL – Derek Strain, Sr., Springfield

AP – Julz Kelly, Jr., Sun Valley

SP – James Silvi, Sr., Episcopal Academy

Second Team 

QB — Jake Ruane, Jr., Haverford

RB — Zach Hussein, Sr., Strath Haven

RB — Matt Lassik, Sr., Garnet Valley

RB— Kamal Richardson, Sr., Ridley

WR — Alden Mathes, Jr., Marple Newtown

TE — Jon Ricci, Sr., Garnet Valley

OL — Esso Adigwe, Sr., Garnet Valley

OL — Jake Erley, Sr., Garnet Valley

OL — Dan Pennestri, Sr., Springfield

OL — Ryan Rockenbach, Jr., Episcopal Academy

OL — Christan Weber, Sr., Ridley

AP — Josh Gouch, Sr., Upper Darby

SP — Jason Rose, Sr., Garnet Valley

Defense

First Team 

DL — Cade Brennan, Sr., Garnet Valley

DL — Tyric Gould, Sr., Cardinal O’Hara

DL — Derrick Korboi, Sr., Upper Darby

DL — Justin Shields, Sr., Springfield

LB — Pat Clemens, Jr., Springfield

LB — Milton Mamula, Sr., Episcopal Academy

LB — Ja’Den McKenzie, Sr., Springfield

DB — Nasir Greer, Sr., Upper Darby

DB — Kyle Long, Sr., Springfield

DB — Jordan Mosley, Sr., Haverford

DB — Dahmir Ruffin, Sr, Arch. Carroll  

AP — Rahiem Bowens, Sr., Penn Wood

Second Team

DL — Richard Moore, Sr., Upper Darby

DL — Griffin Salus, Sr., Garnet Valley

DL — Kyle Tobin, Sr., Marple Newtown

LB — Luke Gutowski, Sr., Delco Christian

LB — Cody Profitt, Sr., Chichester

LB — Sean Crowley, Sr., Ridley

LB — Eugene Sheppard III, Jr., Penn Wood

DB — Trey Blair, So., Haverford

DB — Jermal Martin, Sr., Academy Park

DB — Justin Santilla, Sr., Cardinal O’Hara

DB — Rashaad Shaw, Sr., Chichester

AP — Taseer Jones, Sr., Cardinal O’Hara

Honorable Mention

Quarterback: Skylor Fillis (Academy Park), Desman Johnson Jr. (Penn Wood), Jack Psenicska (Springfield).

Running Back: Kareem Burton (Academy Park), Nate Holmes (Academy Park), Devan Freeman (Chester), Jalen Mitchell (Delco Christian), Quadir Gibson (Glen Mills), Joe Forte (Interboro), Kalie Kuyateh (Interboro), Phil Shovlin (Springfield), Caliph Jones (Sun Valley).

Receiver: Carlon Brown (Archbishop Carroll), Kyrin Jackson (Bonner & Prendergast), Luke Cantwell (Marple Newtown), Frank Durham Jr. (Springfield), James Gines (Sun Valley).

Offensive Line: Billy Martin (Academy Park), Ryan Pham (Academy Park), Anthony Warnick (Archbishop Carroll), Mike Killian (Bonner & Prendergast), Tom Wertz (Cardinal O’Hara), Tyler Van Eerden (Delco Christian), Mike McFillin (Episcopal Academy) Harry Riley (Episcopal Academy), Kyle McCullough  (Garnet Valley), Ryan Shomo (Garnet Valley), Anthony Zizza (Interboro), Ronald Goodwin (Penn Wood), Kevin Hahn (Marple Newtown), Mike Shelly (Marple Newtown), Anthony Laudicina (Radnor),  Tom Bramwell (Ridley), Shane Luedtke (Sun Valley), Mike Williams (Upper Darby).

All-Purpose: Lahneir McBride (Chester), Andre Dean (Chichester), Jack Bush (Episcopal Academy), Caleb Mahalik (Penncrest), Ociele Miller (Ridley), Thomas Foster (Strath Haven).

Specialist: Kevin Calamita (Cardinal O’Hara), Ryan Meyer (Ridley), Jack Coary (Springfield), Emmet Young (Strath Haven).

Defensive Line: Bryson Roberts (Academy Park), Richie Kimmel (Archbishop Carroll), Tylee Williams-Clark (Chester), Jack Purcell (Episcopal Academy), Josh Ciarrocchi (Garnet Valley), Adam Oldrati (Garnet Valley), Pat Boyle (Haverford), Tim Campli (Haverford), Asim Richards (Haverford School), Mike Moore (Interboro), Davee Rush (Penn Wood), David Rush (Penn Wood), Dan Bark (Ridley), Joe Spillman (Ridley), Kevin Deal (Springfield).

Linebacker: Azeez Badmus (Academy Park), Cameron Blair (Cardinal O’Hara), Aasim Muhammad (Chester), Matt Bush (Episcopal Academy), Zachary Shankle (Garnet Valley), Jon Klee (Haverford), Bryant Leschak (Haverford), Ryan Doughty (Interboro), Brett McLaughlin (Interboro), Luke Jelus (Marple Newtown), Chris Chelo (Penncrest), John Cosgrove (Penncrest), Jeff Biancaniello (Springfield), Kyle Addis (Radnor), Ethan Belville (Strath Haven), Ryan Morris (Strath Haven), Charlie Wendling (Sun Valley), Justin O’Donnell (Upper Darby).

Defensive Back: Rasheed Coles (Academy Park), Devon Golds (Academy Park), Josh McCalister-Afflick (Cardinal O’Hara), Rafique Hilliard (Chester), Malcolm Folk (Episcopal Academy), Adam Robinson (Episcopal Academy), Kevin Doherty (Garnet Valley), Nate Whitaker (Haverford School), Chris Mills (Penncrest), Edmund Dennis (Penn Wood), Alimamy Thollie (Penn Wood), Jack Spence (Springfield), Jihaad McDonald (Upper Darby).

 

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement

More in Academy Park