Connect with us

Avon Grove

DLN-ALL AREA: Football first team, second team, honorable mention

FIRST TEAM OFFENSE
QB — Ricky Ortega, Fr., Coatesville
Passed for 2,218 yards and 25 touchdowns, ran for 587 yards and 12 scores on Ches-Mont’s most potent offense.

RB — CJ Preston, Jr., West Chester Henderson
Broke out for an area-high 1,677 yards on the ground and 14 touchdowns.

RB — Zac Fernandez, Sr., Malvern Prep
The Inter-Ac’s Co-MVP, ran for 1,066 yards and nine TDs, caught 34 passes for 439 yards and five scores.

WR — Ryan Hubley, Sr., Great Valley
Led the area with 55 receptions and 1,057 yards, adding eight touchdown catches.

WR — Brendan Dearing, Sr., Bishop Shahanan
Led the National Division with 52 receptions and 971 yards, hauling in eight TDs. Also had six interceptions on defense.

TE — JD Carroll, Sr., West Chester East
A star on both sides of the ball, caught 27 passes for 299 yards and a pair of scores.

OL — Jake Glavin, Sr., Malvern Prep
The big Friar tackle is committed to James Madison after helping Malvern to over 28 points per game.

OL — Jake Colby, Sr., Bishop Shanahan
The man in the middle started it all for strong Eagles’ offense that put up over 30 points a game.

OL — Cameron Krasley, Sr., Downingtown East
The pillar of the Cougars’ strong offensive line led East to 25-plus points per game.

OL — Xander Utecht, Sr., Great Valley
The most consistent piece of a banged up Pats line, helped to score over 30 points per game.

OL — Joe Basiura, Jr., Malvern Prep
Another huge guard at Malvern that racked up over 170 rush yards per game.

ATH — Cole Zapf, Sr., Downingtown West
The ultimate swiss army knife on both sides of the ball, ran for 539 yards and four touchdowns, totaled 344 receiving yards and six scores.

K — Bryce McElhiney, Sr., West Chester Henderson
A weapon with his foot, sent the Warriors to the 5A semifinals with a game-winning field goal.

***

FIRST TEAM DEFENSE
DL — Will Kiely, Sr., Downingtown East
A huge reason the Cougars kept regular season opponents to under 90 rush yards a game.

DL — Isaiah Hall, Sr., Coatesville
Undersized but ferocious, anchored one of the top rush defenses in the county.

DL — Ryan Betz, Jr., Malvern Prep
A big body in the middle, was first team All-Inter-AC as a major run stopper.

DL — Edem Asamoa, Sr., West Chester Rustin
A force on both sides of the ball, kept the Knights its stingy self.

LB — Ryan Brida, Sr., West Chester Henderson
The emotional leader of the Warriors was voted the National Division’s Defensive Player of the Year.

LB — Trevor Gardiner, Sr., Unionville
The American Division’s Defensive Player of the Year guided the top defense in the division.

LB — Taun Evans, Sr., Coatesville
Had three interceptions for the Red Raiders, doubling as a tough run defender.

LB — Cole McCabe, Jr., Malvern Prep
One of the best blitzers in the area was a punishing tackler for the Friars.

DB — Avery Young, Jr., Coatesville
A weapon on both sides of the ball, had four interceptions as one of the best cover men in the area.

DB — Jeremy Jennings, Sr., Downingtown East
The Temple-recruit snagged four picks and became a star on both sides by the end of the season.

DB — Tyler Boyd, Jr., Avon Grove
The leader of the Red Devils picked off two passes, returning one for a touchdown.

DB — Danny Sullivan, Sr., Malvern Prep
A heady leader of the Friars defense, always seemed to be around the football.

P — Joe Saulino, Jr., West Chester Henderson
His leg matched his arm talent, setting up the defense with long fields all season.

***

SECOND TEAM OFFENSE
QB: Rob Geiss, Sr., Great Valley
RB: Jared Cooper, Jr., West Chester East
RB: Mark DeRobertis, Sr., Great Valley
WR: Ethan Harris, Sr., Downingtown East
WR: Quincy Watson, Soph., Malvern Prep
TE: Kerry Tomasetti, Sr., Kennett
OL: Josh Freese, Sr., Oxford
OL: Matt Dauphin, Sr., Unionville
OL: Carter Regitz, Jr., Downingtown East
OL: Alex Vondra, Sr., Coatesville
OL: Tom Silva, Sr., West Chester East
ATH: Nick Skulski, Sr., Bishop Shanahan
K: Pat Sauer, Sr., Great Valley

***

SECOND TEAM DEFENSE
DL: Shane Hogarth, Sr., Downingtown East
DL: Nick Ryan, Sr., Great Valley
DL: Cole Gruver, Sr., Oxford
DL: Seth Janney, Sr., Malvern Prep
LB: Jackson Niness, Jr., Conestoga
LB: Matt Erfle, Sr., West Chester East
LB: Seth Davis, Sr., Downingtown East
LB: James Watson, Sr., Unionville
DB: Brandon Frazier, Sr., West Chester Rustin
DB: Ed Clark, Sr., Coatesville
DB: Wayne Anderson, Sr., Downingtown West
DB: JT Hower, Jr., Unionville
P: Pat Kinsella, Sr., Oxford

***

Honorable Mention
Nate Jones, Sr., Avon Grove; Dillon Estes, Jr., Avon Grove; Dom Fusco, Jr., Bishop Shanahan; Josh Burke, Jr., Bishop Shanahan; Noah Smith, Jr., Bishop Shanahan; Jaden Hudson, Sr., Coatesville; Tyler Brown, Sr., Coatesville; Alex Raimondo, Jr., Coatesville; Mekhi Alexander, Jr., Coatesville; Dan Liaudaitis, Sr., Downingtown East; Noah Hahn, Sr., Downingtown East; Brassir Stocker, Jr., Downingtown East; Mike Riddick, Sr., Downingtown West; Zach Siever, Sr., Downingtown West; Greg Geri, Sr., Downingtown West; Mike Hamilton, Sr., Downingtown West; Dylan Tashjian, Sr., Great Valley; Anthony Liberato, Sr., Great Valley; Jake Dilcher, Jr., Kennett; Myles Robinson, Sr., Kennett; Connor Hyzny, Sr., Kennett; Matt Daller, Sr., Malvern Prep; Mike Fay, Sr., Malvern Prep; Sean Grady, Sr., Malvern Prep; Nick Raabe, Sr., Octorara; Scott Burridge, Sr., Octorara; Tim Davis, Sr., Oxford; Brandon DeShields, Jr., Oxford; Joe Zubillaga, Jr., Unionville; Robby Maxwell, Sr., Unionville; Jack Adams, Jr., Unionville; Mike Salloum, Sr., West Chester East; Jack Phelan, Jr., West Chester East; Tyrees Swift-Josie, Sr., West Chester Henderson; Noah Demi, Sr., West Chester Henderson; Ryan DiFabrizio, Sr., West Chester Henderson; Kyle Sweeney, Sr., West Chester Rustin.

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Advertisement

More in Avon Grove