Connect with us

District 1 Class 3A Tournament Bracket

Games Played at Higher Seed Until Finals — 6 Teams to States

Seeds:

  1. Downingtown West
  2. Methacton
  3. Conestoga
  4. Haverford
  5. Central Bucks East
  6. Plymouth Whitemarsh
  7. Owen J. Roberts
  8. Pennsbury
  9. Unionville
  10. Central Bucks West
  11. North Penn
  12. Perkiomen Valley
  13. Neshaminy
  14. Downingtown East
  15. Central Bucks South
  16. Council Rock South
  17. Lower Merion
  18. Wissahickon
  19. Garnet Valley
  20. Avon Grove
  21. Spring-Ford
  22. Souderton
  23. Abington
  24. Boyertown
October 23 October 25 October 27 October 31 November 4
     
 
Downingtown West
October 25, 2017
Downingtown West 7-0 Council Rock South
 
 Downingtown West
Council Rock South
October 27, 2017
Downingtown West 3-0 Unionville
October 23, 2017
Council Rock South 5-0 Lower Merion
Council Rock South
 
Lower Merion
 Downingtown West
 
October 31, 2017
Downingtown West 3-1 Central Bucks East
 
Pennsbury
October 25, 2017
Pennsbury 3-4 Unionville
 
 Unionville
Unionville 
October 23, 2017
Unionville 7-1 Boyertown
Unionville
 
Boyertown
 Downingtown West
 
November 4, 2017
Downingtown West 3-2 Conestoga
 
Haverford
October 25, 2017
Haverford 3-0 Neshaminy
 
 Haverford
Neshaminy
October 27, 2017
Haverford 1-2 Central Bucks East
October 23, 2017
Neshaminy 4-0 Avon Grove
Neshaminy
 
Avon Grove
 Central Bucks East
  
 
Central Bucks East
October 25, 2017
Central Bucks East 7-2 Perkiomen Valley
 
 Central Bucks East
Perkiomen Valley 
October 23, 2017
Perkiomen Valley 4-2 Spring-Ford
Perkiomen Valley
 
Spring-Ford
 
 
 
Methacton
October 25, 2017
Methacton 1-2 Central Bucks South
Recap
 
 Central Bucks South
Central Bucks South
October 27, 2017
Central Bucks South 1-2 Owen J. Roberts
October 23, 2017
Central Bucks South 2-0 Wissahickon
Central Bucks South
 
Wissahickon
 Owen J. Roberts
 
October 31, 2017
Owen J. Roberts 0-6 Conestoga
 
Owen J. Roberts
October 25, 2017
Owen J. Roberts 1-0 Central Bucks West
 
 Owen J. Roberts
Central Bucks West 
October 23, 2017
Central Bucks West 4-0 Abington
Central Bucks West
 
Abington
 Conestoga
  
 
Conestoga
October 25, 2017
Conestoga 5-0 Downingtown East
 
 Conestoga
Downingtown East
October 27, 2017
Conestoga 5-1 North Penn
October 23, 2017
Downingtown East 6-0 Garnet Valley
Downingtown East
 
Garnet Valley
 Conestoga
  
 
Plymouth-Whitemarsh
October 25, 2017
Plymouth-Whitemarsh 4-5 North Penn
 
 North Penn
North Penn 
October 23, 2017
North Penn 5-2 Souderton
North Penn
 
Souderton