Connect with us

Avon Grove

Ches-Mont League unveils fall sports all-conference teams

image_pdfimage_print

The following are the 2018 Ches-Mont League all-league teams, which are chosen by the league’s coaches and provided to Pa. Prep Live for publication. 

The Daily Local News will unveil its All-Area teams for the fall season beginning on Christmas Eve.


BOYS SOCCER

National Division

1st Team

Jackson Muller, Junior, Avon Grove

Driss Benslimane, Junior, WC East

Toby Diaz Fraga, Junior, Downingtown West

Cesar May, Senior, Downingtown East

Rye Jaran, Junior, Downingtown West

Ben Delaney, Senior, WC East

Cormac Dooley, Senior, WC East

Sam Martin, Senior, WC Henderson

Matthew Eaglehouse, Senior, Shanahan

Luke Lagalante, Junior, WC East

Dan Good, Senior, Downingtown East

2nd Team

Zach DeLone, Senior, Downingtown East

Kevin Kiefer, Junior, WC Henderson

Nate McCourt, Senior, Downingtown East

Connor Bailey, Junior, Shanahan

Gavin Domsohn, Senior, Shanahan

Luis Saravia, Senior, Coatesville

Casey Englehart, Senior, Downingtown West

Chris Comber, Junior, Downingtown East

Chris Roberts, Senior, WC Henderson

Brendan Merten, Senior, WC East

CJ Dixson, Senior, Avon Grove

Honorable Mention

Mike Batisti, Senior, Downingtown East

Jeff DeVoll, Junior, Avon Grove

Zane Domsohn, Freshman, Shanahan

Joao Argolo, Senior, WC Henderson

Luke Albergo, Junior, WC East

Evan Cunningham, Freshman, Shanahan

Jack Cotellesse, Senior, WC Henderson

Jack Forgione, Soph., Downingtown West

Ethan Robinson, Junior, Downingtown West

Wesley Bernardo, Senior, Coatesville

Owen VanDyke, Soph., WC East

American Division

First Team

Axel Ayllon, Senior, Kennett

Ian Baughman, Junior, Oxford

Alex Dolce, Junior, Unionville

Dean Fitzgerald, Senior, Great Valley

Michael Hewes, Junior, Unionville

Tommy Kelly, Senior, Unionville

Alex Lopez, Senior, Kennett

Gavin McGinnis, Junior, Sun Valley

Garrett Pinkston, Junior, Unionville

Matt Scoffone, Junior, WC Rustin

Philip Wellener, Senior, Great Valley

Second Team

Evan Antonacci, Senior, WC Rustin

Andrew Di Stefano, Junior, WC Rustin

Zoller Gray, Soph., Oxford

Callum Grealy, Senior, WC Rustin

Juan Guerrero, Senior, Kennett

Daniel Kunzig, Junior, Kennett

Zach Montgomery, Senior, Sun Valley

Luke Nall, Junior, Kennett

Sam Price, Senior, Unionville

Joey Shapiro, Junior, Sun Valley

David Siguenza, Junior, Great Valley

Matthew Wellener, Soph., Great Valley

Honorable Mention

Matt Adams, Senior , Unionville

Cameron Baughman, Senior, Oxford

Tyler Emig, Soph., WC Rustin

Alex Flores, Senior, Kennett

Tyler Koenig, Freshman, Sun Valley

Nathanial McKay, Junior, Great Valley

Luke Needs, Senior, Unionville

Nick Pfau, Senior, Great Valley

Jack Segool, Senior, Sun Valley

Peter Schwarz, Senior , Kennett


GIRLS SOCCER

National Division

First Team

Emily Buckner, D, Junior, Downingtown East

Fiona Burke, D, Senior, Shanahan

Kayla DeTreux, G, Senior, Downingtown West

Kate Gordon, F, Junior, WC Henderson

Leah Greene, D, Senior, Avon Grove

Lauren Hatt, M, Soph., Coatesville

Lauren Kretzing, M, Senior, Avon Grove

Caroline McDonald, F, Freshman, Downingtown East

Alaina McLaughlin, F, Junior, Shanahan

Aliza Trasatti, M, Senior, Downingtown East

Ally Waite, M, Senior, Shanahan

Second Team

Evy Bruggeman, M, Senior, Shanahan

Mary Byerley, D, Senior, Shanahan

Kasey Coonan, M, Senior, WC Henderson

Maren Dougherty, D, Junior, Downingtown East

Maddie Greco, M, Freshman, Downingtown West

Sarah Huston, F, Senior, Coatesville

Megan Kristman, G, Junior, Avon Grove

Livi Lawton, M, Senior, Downingtown East

Natalie Miller, F, Senior, WC Henderson

Jamie Perkins, F, Junior, Avon Grove

Emily Wurzel, D, Senior, Downingtown East

Honorable Mention

Ashley Buchheit, G, Junior, Downingtown East

Meg Buckner, D, Junior, Downingtown East

Riley Cantando, D, Junior, WC Henderson

Emily Feeney, F, Senior, Downingtown West

Annika Francke, M, Soph., Avon Grove

Jess Gorr, G, Senior, Shanahan

Maya Moktan, F, Senior, WC East

Julia Morrone, M, Junior, Downingtown West

Natalie Osiecki, D, Senior, Avon Grove

Trinity Soto, G, Senior, WC East

Caitlyn Wolfe, D, Senior, Coatesville

American Division

First Team

Sara Darlington, F, Soph., Unionville

Hannah Fiment, D, Junior, Unionville

Emma Grey, F, Junior, Great Valley

Sarah Merriwether, D, Senior, Great Valley

Ashley Chisholm, D, Senior, WC Rustin

Jackie Oldham, M, Junior, Sun Valley

Mary Deitch, M, Soph., Great Valley

Grace Piona, F, Junior, WC Rustin

Lauren Seaman, D, Senior, WC Rustin

Alex Wilson, M, Soph., Unionville

Hayden Wilson, M, Soph., Unionville

Second Team

Jordan Barish, D, Junior, Kennett

Julia Capperella, M, Junior, Unionville

Gabbi Hoffmann, D, Junior, WC Rustin

Jackie Hug, M, Junior, Unionville

Melanie Landry, M, Junior, Unionville

Meg March, F, Senior, WC Rustin

Erin O’Leary, D, Junior, Unionville

Chiara Robinson, F, Soph., Sun Valley

Ashley Sullivan, D, Soph., Great Valley

Hailey Weinert, F, Senior, Kennett

Veronica Yonce, F, Junior, Great Valley

Honorable Mention

Lyndsey Barrett, D, Junior, Unionville

Lauren Birchler, G, Junior, Great Valley

Riley Boyd, M, Junior, WC Rustin

Makayla Bucci, D, Senior, Unionville

Paige Harlan, F, Senior, Unionville

Kassidy Lambert, D, Junior, Sun Valley

Jenny Osinski, D, Senior, Great Valley

Shannon Purfield, D, Junior, Sun Valley

Maie Seelaus, M, Senior, WC Rustin

Amelia Winters, M, Junior, Oxford

Gillian Yonce, D, Freshman, Great Valley


FIELD HOCKEY

National Division

First Team

Drew Taylor, Junior, Coatesville

JJ Smyth, Senior, Downingtown West

Mackenzie Thompson, Senior, WC East

Caroline Webb, Senior, Downingtown East

Paige Wolfe, Junior, Downingtown East

Lauren Bradley, Junior, Shanahan

Elizabeth Eisenhardt, Senior, Avon Grove

Olivia Griffith, Senior, WC Henderson

Celina Riccardo, Senior, Downingtown West

Anna Miller, Senior, Downingtown West

Amber Bryan, Senior, Shanahan

2nd Team

Gianna Cugino, Soph., WC Henderson

Siena Urbanski, Senior, Downingtown East

Claudia Jaszczak, Senior, Downingtown West

Tori Morris, Senior, Shanahan

Cianna Riccardo, Junior, Downingtown West

Bella D’Alessandro, Soph., Shanahan

Nicole Fredricks, Senior, WC  East

Leah Dobson, Soph., Coatesville

Sophie Paraskewich, Senior, Avon Grove

Sophia Mangasarian, Junior, WC East

Ava Irwin, Junior, Downingtown East

Honorable Mention

Lila McCulley, Soph., Avon Grove

Madison Parke, Junior, Shanahan

Madison Short, Senior, Coatesville

Rachel Swink, Junior, Downingtown East

Tatum Johnson, Junior, Downingtown West

Lauren Franco, Soph., WC Henderson

Kelly Daly, Senior, WC East

American Division

1st Team

Reese Canaday , Senior, Oxford

Maddy Miles, Senior, Unionville

Aiden Drabick, Soph., Great Valley

Sydney Thureen, Senior, Kennett

Shannon Drakley, Senior, Rustin

Mackenzie Hilditch, Senior, Great Valley

Emma Schwarz, Soph., Kennett

Amanda Panati, Senior, Unionville

Alexis Schambers, Senior, Rustin

Steph Oleykowski, Junior, Kennett

Meg Hadfield, Senior, Rustin

2nd Team

Erin Nearey, Senior, Sun Valley

Blaise Cugini, Senior, Rustin

Christine Ditizio, Freshman, Rustin

Tessa Liberatoscioli, Junior, Great Valley

Madi Holt, Senior, Unionville

Gill Iacobucci, Senior, Great Valley

Julia Gunzel, Senior, Oxford

Dani Panati, Soph., Unionville

Hildi Reiter, Senior, Kennett

Abby Harsh, Senior, Oxford

Claire Borman, Senior, Kennett

Ryan Curley, Junior, Great Valley

Honorable Mention

Carly Stello , Junior, Great Valley

Devon Johnson, Soph., Kennett

Brooke Rush, Junior, Oxford

Taylor Krafchick, Freshman, Rustin

Shalane Buck, Junior, Sun Valley

Ally Hoffman, Junior, Unionville


GIRLS TENNIS

National Division

Singles

Jordan Bradley, Senior, Downingtown West

Hannah Baxter, Senior, WC Henderson

Holly Koons, Senior, Downingtown West

Tali Levine, Soph., Downingtown East

Doubles

Hannah Baxter, Senior, WC Henderson

Jessica Liu, Senior, WC Henderson

Holly Koons, Senior, Downingtown West

Sophia Koons, Freshman, Downingtown West

Lauren Knopp, Junior, WC Henderson

Olivia Zoretic, Junior, WC Henderson

Tali Levine, Soph., Downingtown East

Nicole Dickson, Senior, Downingtown East

American Division

Singles

Eliza Wilks, Unionville

Leah Walter , Unionville

Saanvi Garg, Unionville

Cassie Hung, WC Rustin

Julie DiCampli, WC Rustin

Doubles

Bailey Santaguida, Unionville

Faith Ilgner, Unionville

Meera Sehgal, Unionville

Josie Liu, Unionville

Kate Dobbins, Unionville

Ava (Lovey) Black, Unionville

Anna Hedstrom, WC Rustin

Abby Kane, WC Rustin

Maddie Fowler, Kennett

Emma Schmidt, Kennett


FOOTBALL

National Division

1st Team Offense

QB, Ricky Ortega, Coatesville

RB, Garvey Jonassaint, Downingtown East

RB, Aaron Young, Coatesville

WR, Dan Byrnes, Downingtown West

WR, Dapree Bryant, Coatesville

OL, Weston Menzie, Downingtown East

OL, Connor Long, Avon Grove

OL, Ricky Santiago, Coatesville

OL, Mark Villano, Downingtown West

OL, Dylan Nichols, Coatesville

TE, Connor Noble, Downingtown East

Ath, Pierre Marchant, WC East

K, Than Hylen, Coatesville

1st Team Defense

DL, Max Hale, Downingtown West

DL, Tion Holmes, Coatesville

DL, Niko Lempke, Downingtown East

DL, Sean Pelkisson, Downingtown West

LB, Ryan Wetzel, Downingtown West

LB, Stuart Regitz, Downingtown East

LB, Nik Thompson, Coatesville

LB, Wyatt Kirby, Avon Grove

DB, Aaron Young, Coatesville

DB, Dan Byrnes, Downingtown West

DB, CJ Brown, Coatesville

DB, Jackson Scheck, Avon Grove

P, Pat Provence, Avon Grove

2nd Team Offense

QB, Will Howard, Downingtown West

RB, Tyriq Lewis, Downingtown West

RB, Zach Hamilton, Downingtown East

WR, Michael Gray, WC East

WR, Tyre Stead, Avon Grove

OL, Nick Pino, Avon Grove

OL, Alex Bilotti, Henderson

OL, Hugh Lemmon-Kishi, WC East

OL, Chris McBride, Coatesville

OL, Nick Schell, Bishop Shanahan

TE, Ryan Wetzel, Downingtown West

Ath, Ryan Cassidy, WC East

K, Cormac Dooley, WC East

2nd Team Defense

DL, Jimmy Limper, Coatesville

DL, Lenny Kresefski, Bishop Shanahan

DL, John Meeks, Coatesville

DL, Jordan Laudato, Henderson

LB, Kyle Eagan, Downingtown East

LB, Eric Yurkovich, Avon Grove

LB, Nick Woodward, Henderson

LB, Matt Walsh, Avon Grove

DB, Garrett Glendenning, Bishop Shanahan

DB, James Basilli, Downingtown East

DB, Michael Gray, WC East

DB, Jon Hamm, Henderson

K, Tyler Kingsbury, Bishop Shanahan

Honorable Mention

Max Paschall, Avon Grove

Dymere Miller, Coatesville

Chris Yaksich, Downingtown West

Kyle Cichanowsky, WC East

American Division

1st Team Offense

QB, Jake Prevost, Great Valley

RB, Michael Covert, Rustin

RB, Julz Kelly, Sun Valley

WR, Josh Burgess, Great Valley

WR, Mitch Kosara, Kennett

OL, Sam Blevins, Oxford

OL, Tim Dyer, Great Valley

OL, RJ Cleveland, Rustin

OL, Sean Durant, Rustin

OL, Dom Ellis, Sun Valley

TE, Sean Hopkins, Rustin

ATH, Garrett Cox, Kennett

K, Dominic Braithwaite, Unionville

1st Team Defense

DL, Sean Hopkins, Rustin

DL, Eli Lyons, Unionville

DL, Matt Montgomery, Rustin

DL, Dom Ellis, Sun Valley

LB, Alex Pellegrin, Unionville

LB, Garrett Cox, Kennett

LB, Owen Walsh, Rustin

LB, Josh Burgess, Great Valley

DB, Nick Schnaars, Unionville

DB, Mitch Kosara, Kennett

DB, Colin Hurley, Rustin

DB, Lance Stone, Sun Valley

P, Declan Boyle, Unionville

2nd Team Offense

QB, Brett Kochmansky, Oxford

RB, Tim Faber, Oxford

RB, Nick Madonna, Rustin

WR, Nick Schnaars, Unionville

WR, Dayon Belgrave, Sun Valley

OL, Nate Rodriguez, Oxford

OL, Cole Sheehan, Unionville

OL, John Colamarino, Kennett

OL, Declan Boyle, Unionville

OL, Jayvon Wilson, Sun Valley

TE, Josh Ploener, Kennett

2nd Team Defense

DL, Andrew DiSanto, Great Valley

DL, Tim Dyer, Great Valley

DL, Jay Morton, Oxford

DL, Mason Hager, Oxford

LB, Jake Wilsey, Rustin

LB, Jake Rupert, Great Valley

LB, Matt Julier, Unionville

LB, Josh Ploener, Kennett

LB, Danny Nearey, Sun Valley

DB, Brandon McWilliams, Oxford

DB, Connor Schilling, Unionville

DB, Pat Quinn, Rustin

DB, Dayon Belgrave, Sun Valley

Honorable Mention

Brendan O’Donnell, Great Valley

Sam Forte, Kennett

Xavier Myers, Oxford

Anthony Ellis, Sun Valley

Gabe McLaughlin, Unionville

Michael Burke, Rustin


GOLF

First Team

Matt Feeney, WC Rustin

Connor Bennink, Unionville

Ryan Dariano, WC Rustin

Roy Anderson, Unionville

Cole Shew, WC East

Zach Bruecks, Avon Grove

Jon Passarello, Unionville

Joseph Madden, Oxford

Richie Kline, Unionville

Joe O’Malley, Shanahan

Evan Drummond, Downingtown East

Griffin Lownes, Great Valley

Chris Skean, Unionville

Victoria Kim, WC East

Charlotte Scully, Unionville

Second Team

Will Bennink, Unionville

Eric Miller, WC Rustin

Matthew Todd, Oxford

David Starnes, Unionville

Nimah Narinesingh-Smith, Kennett

Justin Cinnamond, WC Henderson

Sofia Amoroso, WC East

David Turnbull, Avon Grove

Honorable Mention

Dan Muck, Great Valley

Jeremy Negron, Coatesville

Jake Leon, Downingtown East

Donovan Tate, WC East

Quraan Harris, Glen Mills

Matt Franjesh, Oxford

Jack Youhouse, Sun Valley

Jack Ryan, Kennett

Dylan Kochis, WC Henderson


GIRLS VOLLEYBALL

National Division

1st TEAM

Cara Shultz, Shanahan, Jr, Outside Hitter

Julie Gallagher, Shanahan, Sr, Libero

Julia Thomas, Shanahan, Sr, Middle Hitter

Jess Angeline, Downingtown East, Jr, Setter

Victoria Rudolph, Downingtown East, Sr, Middle Hitter

Aly Reardon, Downingtown West, Sr, Outside Hitter

Fiona Pyfer, Henderson, Sr, Outside Hitter

2nd TEAM

Michaela Devlin, Shanahan, Sr, Outside Hitter

Alysa Wright, Shanahan, Sr, Outside Hitter

Kaleigh Sheridan, Coatesville, Jr, Outside Hitter

Rachel Wertz, Downingtown East, Soph, Outside Hitter

Hailey Lewis, Downingtown West, Sr, Middle Hitter

Audrey Jones, Downingtown West, Jr, Outside Hitter

Amanda Ball, Henderson, Jr, Libero

HONORABLE MENTION

Taylor Dale, Henderson, Sr, Setter

Jordan Musantry, Downingtown East, Jr, Libero

Lacie Brown, Avon Grove, Fr, Setter

Rielly Ragni, WC East, Jr, Outside Hitter

Paige Polsin, D’town West, Sr, Outside Hitter

Kelly Christian, Coatesville, Sr, Setter

Alexa Burns, Shanahan, Sr, Setter

American Division

1st TEAM

Jennie Mullen, Great Valley, Sr, Setter

Alana Cunningham, Great Valley, Sr, Middle Hitter

Zoe Nguyen, Kennett, Sr, Middle Hitter

Emily Supplee, Rustin, Jr, Outside Hitter

Emma Nelson, Rustin, Sr, Outside Hitter

Hannah Vickers, Sun Valley, Jr, Setter/Out.Hitter

Sophie Brenner, Unionville, Soph, Outside Hitter

2nd TEAM

Lindsay Gal, Great Valley, Jr, Outside Hitter

Danielle Stackhouse, Oxford, Sr, Libero

Emma Klanica, Rustin, Soph, Outside Hitter

Morgan Bitzberger, Rustin, Jr, Setter

Rachel DiCarlo, Sun Valley, Jr, Libero

Kat Tuerff, Unionville, Jr, Middle Hitter

Elizabeth Sauerbaum, Unionville, Jr, Setter

HONORABLE MENTION

Megan Dion, Rustin, Jr, Middle Hitter

Emily Griffin, Oxford, Soph, Outside Hitter

Taylor Lindsay, Unionville, Sr, Libero

Sarah Karwoski, Great Valley, Sr, Outside Hitter

Savannah Applegate, Kennett, Jr, Middle Hitter

Kristine Guenther, Sun Valley, So., Setter/Out.Hitter


BOYS CROSS COUNTRY

1st TEAM

Aiden Barnhill, Downingtown West

Joseph Chamoun, Downingtown West

Payton Sewall, Downingtown West

Kevin Wagner, Downingtown West

Isaac Valderrabano, Downingtown West

Cole Driver, Unionville

Ethan McIntyre, Unionville

Cole Walker, Unionville

Josh Lewin, WC East

Calvin Pash, Henderson

2nd TEAM

Holden Betz, Downingtown West

Ben Datte, Downingtown West

Gavin Brophy, Henderson

Luke Miles, Henderson

James Conway, Unionville

Seth Hoffritz, Great Valley

Rahman Mohammed, Great Valley

Gavin Maxwell, Kennett

Domenic Moser, WC East

Luke Talham, Avon Grove


GIRLS CROSS COUNTRY

1st TEAM

Courtney Alexander, Henderson

Courtney Kitchen, Henderson

Jenna Mulhern, Henderson

Allyson Clarke, WC East

Michaela Schiele, WC East 

Sarah Coates, Unionville

Madison McGovern, Unionville

Taj Lanier, Oxford

Lauren O’Neil, Avon Grove

Aliza Thir, Downingtown West

2nd TEAM

Brooke Barfell, Avon Grove

Reagan Flannery, Downingtown West

Marcella Krautzel, Unionville

Meghan Smith, Unionville

Sammie Miller, Coatesville

Sofia Piccone, Rustin

Sonia Piombino, WC East

Emma Teneza, Henderson

Amy Willig, Great Valley

Charlotte Roumpz, Downingtown East

Comments

comments

image_pdfimage_print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

fourteen − twelve =

Recent News

More in Avon Grove