Connect with us

Boyertown

Boys Track and Field: All-Pioneer Athletic Conference teams

image_pdfimage_print

The Pioneer Athletic Conference released its all-league boys track and field selections for the 2018 season on Tuesday afternoon. Below are the selections broken down by event into First and Second Teams along with Honorable Mention.

First Team

100m Hurdles Alex Yablonski Methacton Sr.
100m Jamison Moccia Boyertown So.
200m Jamison Moccia Boyertown So.
4x800m   Spring-Ford  
300m Hurdles Chris Huber Methacton Sr.
1600m Liam Conway Owen J. Roberts Sr.
3200m Liam Conway Owen J. Roberts Sr.
4x100m  
Perkiomen Valley
 
400m Sean O’Neill Phoenixville Sr.
800m Liam Conway Owen J. Roberts Sr.
4x400m   Owen J. Roberts  
Pole Vault Alex Caballero Pottstown Sr.
High Jump Ethan Michaels Boyertown So.
Triple Jump Jacob Howard Pottstown Sr.
Long Jump Jacob Howard Pottstown Sr.
Javelin Seth Esterly Boyertown Sr.
Shot Put Aidan Hayward Owen J. Roberts Jr.
Discus Patrick Maloney Methacton Sr.

Second Team

100m Hurdles Scott Honicker Owen J. Roberts Jr.
100m Azeez Adedokun Perkiomen Valley Jr.
200m Austin Montgomery Norristown So.
4x800m   Boyertown  
300m Hurdles Ryan Dao Perkiomen Valley Sr.
1600m Kyle Malmstrom Owen J. Roberts Sr.
3200m Jacob McKenna Spring-Ford Sr.
4x100m   Spring-Ford  
400m Frank Dalton Upper Merion Sr.
800m Kyle Malmstrom Owen J. Roberts Sr.
4x400m   Boyertown  
Pole Vault Evan Hanney Upper Perkiomen Sr.
High Jump Jacob Howard Pottstown Sr.
Triple Jump Michael Ziegler Pottsgrove Sr.
Long Jump Tyrese Reid Upper Perkiomen So.
Javelin Chalmers Stroup Upper Perkiomen Jr.
Shot Put Justin Adams Pottsgrove Jr.
Discus Aidan Hayward Owen J. Roberts Jr.

Honorable Mention

100m Hurdles Chris Huber Methacton Sr.
100m Tyrese Reid Upper Perkiomen So.
200m Tyrese Reid Upper Perkiomen So.
4x800m   Methacton  
300m Hurdles Scott Honicker Owen J. Roberts Jr.
1600m Jacob McKenna Spring-Ford Sr.
3200m Linus Blatz Owen J. Roberts Jr.
4x100m   Pottstown  
400m Isaac Gale Phoenixville Jr.
800m Milan Sharma Spring-Ford Sr.
4x400m  
Perkiomen Valley
 
Pole Vault Hunter Flack Upper Perkiomen Fr.
High Jump Josh Clark
Andrew Bregman
Methacton So.
Triple Jump Chris Meehan Methacton Jr.
Long Jump Anthony Brown Pottstown So.
Javelin John Keenan Methacton Sr.
Shot Put Jason Wagner Perkiomen Valley Jr.
Discus Matthew Stuetz Boyertown Sr.

Comments

comments

image_pdfimage_print
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + 8 =

Recent News

More in Boyertown