Connect with us

PIAA

Reading’s Walker, Archbishop Wood’s Gillespie lead All-State boys basketball teams

Southeast Pa. was the same dominant force it was this winter when the 2016-17 Pennsylvania Sports Writers All-State boys basketball teams were released Friday.

Players of the Year were Reading senior Lonnie Walker (6A), Archbishop Wood senior Collin Gillespie (5A), Imhotep Charter senior Daron Russell (4A), Neumann-Goretti senior Quade Green (3A), Constitution senior Tamir Green (2A) and St. John Neumann senior Kevin Anderson (1A).

Reading’s Lonnie Walker IV (Mark Palczewski – For DFM)

 

Walker, a McDonald’s All-American who guided the Red Knights to their first PIAA championship in front of a sellout crowd at Giant Center in Hershey, was joined on the first team by Archbishop Ryan’s Izaiah Brockington. Perkiomen Valley’s Justin Jaworski and Abington’s Eric Dixon made the 6A second team. Pennsbury’s Mark Flagg, Archbishop Ryan’s Matiss Kulackovskis and Father Judge’s Marc Rodriguez were on the third team.

Gillespie led the Vikings to a second straight PIAA championship in dominant fashion under 5A Coach of the Year John Mosco. Wood teammate Tyree Pickron, Penncrest’s Tyler Norwood and Strath Haven’s John Harrar made the 5A second team; Wood’s Matt Cerruti, Upper Merion’s Matt Faw and Chester’s Jamar Sudan were on the third team.

In 4A, Imhotep’s Russell was joined on the first team by teammate David Beatty and the Germantown Academy duo of Evan-Eric Longino and Kyle McCloskey, who led GA to a runner-up finish in the Pa. Independent Schools Athletic Association tournament. The 4A second team featured Episcopal Academy’s Conner Delaney, EA’s Nick Alikakos and Imhotep’s Donta Scott. Conwell-Egan Catholic junior Patrick Robinson, a 6-2 point guard who averaged 17.9 points-per-game for the Eagles, earned Class 4A third team honors.

Gene Walsh – Digital First Media
Germantown Academy’s Evan-Eric Longino drives to the basket during game against Malvern Prep February 7, 2017.

Westtown, the champions of the PAISAA tournament, placed three players on the 3A first team: McDonald’s All-American Mohamed Bamba,

Westtown’s Mohamed Bamba puts up a shot against Germantown Academy in the PAISAA semifinals Friday. (Austin Hertzog – PAPL)

Brandon Randolph and Cameron Reddish. Player of the Year Quade Green was joined by N-G teammate Dhamir Cosby-Roundtree. The 3A second team features Delaware Valley Charter’s Antwuan Butler and Mahki Morris; third team features Germantown Friends’ Michael Buckmire and Shipley’s Sam Sessoms.

In 2A, Tamir Green was joined by Constitution teammate Maurice Waters and Math, Civics & Sciences’ Malik Archer on the first team. MC&S’ Tymair Johnson was on the third team.

In 1A, Girard College’s Mikeal Jones was the lone southeast Pa. player on the first team. Girard’s Daiquan Copeland was on the second team; Faith Christian’s Zeke Snowden was named to the third team.

The 2016-17 Pennsylvania Sports Writers All-State boys basketball teams, including each player’s school, height, class and scoring average.

CLASS 6A

FIRST TEAM

Izaiah Brockington, Archbishop Ryan, 6-4 sr, 18.6 ppg

Sam Iorio, Parkland, 6-6 sr, 25.0 ppg

Perkiomen Valley’s Justin Jaworski. (Sam Stewart – DFM)

DeShawn Millington, Carlisle, 6-1 sr, 19.1 ppg

Andrew Petcash, Pine-Richland, 6-4 sr, 21.0 ppg

Nick Smith, North Hills, 6-1 sr, 26.0 ppg

Lonnie Walker IV, Reading, 6-5 sr, 18.4 ppg

SECOND TEAM

Austin Butler, Greater Latrobe, 6-4 sr, 29.2 ppg

Eric Dixon, Abington, 6-6 soph, 19.2 ppg

Justin Jaworski, Perkiomen Valley, 6-1 sr, 22.2 ppg

David Kachelries, Emmaus, 6-0 sr, 23.8 ppg

Bob Raines–Digital First Media
Eric Dixon (Abington) takes a shot Matt Walker and Naheem McCloud (Plymouth Whitemarsh) Feb. 28, 2017.

Tyrese Martin, William Allen, 6-6 sr, 20.7 ppg

Stanley Scott, Williamsport, 6-3 sr, 20.0 ppg

Jalen Vaughns, Pocono Mountain West, 6-5 sr, 23.1 ppg

THIRD TEAM

Mark Flagg, Pennsbury, 6-8 sr, 18.3 ppg

Drew Friberg, State College, 6-6 jr, 17.3 ppg

Phil Jurkovec, Pine-Richland, 6-5 jr, 16.0 ppg

Matiss Kulackovskis, Archbishop Ryan, 6-7 sr, 17.7 ppg

Marc Rodriguez, Father Judge, 6-2 sr, 19.7 ppg

Chris Whitaker, Harrisburg, 6-3 sr, 19.8 ppg

Talek Williams, William Allen, 6-3 sr, 17.8 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Lonnie Walker IV, Reading

COACH OF THE YEAR: Rick Perez, Reading

CLASS 5A

FIRST TEAM

Eli Brooks, Spring Grove, 6-1 sr, 29.7 ppg

Robby Carmody, Mars, 6-4 jr, 26.2 ppg

Armoni Foster, Meadville, 6-2 sr, 26.2 ppg

Taylor Funk, Manheim Central, 6-9 sr, 24.3 ppg

Collin Gillespie, Archbishop Wood, 6-2 sr, 22.7 ppg

Jarrod Simmons, Moon, 6-8 sr, 19.1 ppg

Tyree Pickron (10) of Archbishop Wood drives to the hoop against Armoni Foster (3) of Meadville in PIAA Class 5A boys’ basketball championship game action at the Giant Center in Hershey, PA on Friday, March 24, 2017. Mark Palczewski | Special to PA Prep Live.

SECOND TEAM

Jackson Danzig, Abington Heights, 6-5 jr, 12.4 ppg

John Harrar, Strath Haven, 6-9 sr, 19.5 ppg

Antonio Ionadi, Hampton, 6-2 sr, 21.8 ppg

Tyler Norwood, Penncrest, 6-0 jr, 23.0 ppg

Tyree Pickron, Archbishop Wood, 6-3 jr, 13.5 ppg

Daeqwon Plowden, Mastery Charter North, 6-5 sr, 16.0 ppg

Antonio Rizzuto, Northeastern York, 6-2 jr, 19.0 ppg

THIRD TEAM

Cade Alioth, Mechanicsburg, 6-5 sr, 18.5 ppg

Matt Faw (33) of Upper Merion drives to the hoop against Antonio Rizzuto (5) of Northeastern in PIAA Class 5A second round boys’ basketball playoff action at Manheim Township High School in Lancaster, PA on Thursday, March 16, 2017. Mark Palczewski | Special to PA Prep Live.

Matt Cerruti, Archbishop Wood, 6-5 sr, 12.0 ppg

Matt Faw, Upper Merion, 6-7 sr, 18.0 ppg

Dylan Hastings, Solanco, 6-9 sr, 18.8 ppg

Fred Mulbah, Northeastern York, 5-9 jr, 16.7 ppg

Jamar Sudan, Chester, 6-6 sr, 15.7 ppg

George Tinsley, Abington Heights, 6-5 soph, 13.2 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Collin Gillespie, Archbishop Wood

COACH OF THE YEAR: John Mosco, Archbishop Wood

CLASS 4A
FIRST TEAM

David Beatty, Imhotep Charter, 6-3 sr, 12.5 ppg

Bob Raines-Digital First Media
Germantown Academy’s Kyle McCloskey lays up a shot past Lansdale Catholic’s Jack Kane Dec. 9, 2016.

Josh Creach, Beaver Falls, 6-7 sr, 23.0 ppg

Evan-Eric Longino, Germantown Academy, 6-5 sr, 23.7 ppg

Kyle McCloskey, Germantown Academy, 6-5 sr, 20.5 ppg

David Morris, Erie Strong Vincent, 6-1 sr, 23.5 ppg

Daron Russell, Imhotep Charter, 5-11 sr, 18.0 ppg

SECOND TEAM

Nick Alikakos, Episcopal Academy, 6-7 sr, 17.0 ppg

Paddy Casey, Scranton Prep, 6-0 sr, 15.1 ppg

Conner Delaney, Episcopal Academy, 6-0 sr, 18.8 ppg

Amos Luptak, Quaker Valley, 5-11 sr, 12.0 ppg

Nisheem McNeal-Wright, Universal Audenried, 6-2 sr, 25.0 ppg

Will Myers, Clearfield, 6-3 sr, 17.1 ppg

Donta Scott, Imhotep Charter, 6-7 soph, 10.6 ppg

THIRD TEAM

Logan Bailey, Scranton Prep, 6-3 sr, 13.3 ppg

Marcus Hooker, New Castle, 6-0 jr, 14.3 ppg

Patrick Robinson, Conwell-Egan, 6-2 jr, 17.9 ppg

Geno Stone, New Castle, 6-1 sr, 16.4 ppg

Coletrane Washington, Quaker Valley, 6-4 jr, 15.0 ppg

Darius Wise, Beaver Area, 5-10 sr, 25.0 ppg

Ryan Young, Bethlehem Catholic, 6-9 jr, 13.9 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Daron Russell, Imhotep Charter

Westtown’s Brandon Randolph throws down a dunk in the first half against Germantown Academy in the PAISAA semifinals Friday. (Austin Hertzog – PAPL)

COACH OF THE YEAR: Andre Noble, Imhotep Charter

CLASS 3A

FIRST TEAM

Mohamed Bamba, Westtown, 6-11 sr, 14.0 ppg

Dhamir Cosby-Roundtree, Neumann-Goretti, 6-8 sr, 16.6 ppg

Nelly Cummings, Lincoln Park Charter, 6-0 sr, 29.9 ppg

Quade Green, Neumann-Goretti, 6-0 sr, 22.8 ppg

Brandon Randolph, Westtown, 6-5 sr, 18.9 ppg

Cameron Reddish, Westtown, 6-7 jr, 16.2 ppg

SECOND TEAM

Joe Batt, Greenville, 6-2 jr, 19.8 ppg

Antwuan Butler, Delaware Valley Charter, 6-0 jr, 14.3 ppg

Timmy Edwards, Camp Hill Trinity, 6-4 sr, 18.6 ppg

Austin Gilbertson, Camp Hill Trinity, 6-3 sr, 15.4 ppg

Mahki Morris, Delaware Valley Charter, 6-3 sr, 18.5 ppg

Matt Popeck, Washington, 6-1 sr, 25.4 ppg

Brandon Stone, Southmoreland, 6-10 jr, 25.0 ppg

THIRD TEAM

Michael Buckmire, Germantown Friends, 6-1 sr, 22.1 ppg

Ja’Mier Fletcher, Steel Valley, 6-6 jr, 19.0 ppg

Kenny Fukon, Cardinal Wuerl North Catholic, 6-2 sr, 15.4 ppg

Etai Groff, Shady Side Academy, 6-3 sr, 22.0 ppg

Matt Holsinger, Central Cambria, 6-6 jr, 16.9 ppg

Melik Martin, York Catholic, 6-6 sr, 16.7 ppg

Sam Sessoms, Shipley School, 5-11 jr, 23.0 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Quade Green, Neumann-Goretti

COACH OF THE YEAR: Carl Arrigale, Neumann-Goretti

CLASS 2A

FIRST TEAM

Malik Archer, Math, Civics & Sciences, 6-4 sr, 21.0 ppg

Brock Burleigh, North Penn-Mansfield, 6-5 sr, 21.2 ppg

Tamir Green, Constitution, 5-8 sr, 20.0 ppg

Chris Groetsch, Sewickley Academy, 5-10 sr, 14.3 ppg

Nate Ridgeway, Sewickley Academy, 6-5 soph, 17.3 ppg

Maurice Waters, Constitution, 6-6 sr, 16.0 ppg

SECOND TEAM

Dan Callen, Clarion-Limestone, 6-7 sr, 18.9 ppg

Spencer DeMedal, Wilmington, 6-1 sr, 20.7 ppg

Mitchell King, Bishop Canevin, 6-0 sr, 19.0 ppg

Neal McDermott, Greensburg Central Catholic, 6-3 sr, 20.4 ppg

Mason Mraz, Laurel, 6-3 sr, 27.0 ppg

Justin Pryor, Sewickley Academy, 6-3 sr, 14.3 ppg

Joel Santana, Shenandoah Valley, 5-11 sr, 19.9 ppg

THIRD TEAM

Jeff Fry, Muncy, 6-0 sr, 19.6 ppg

Jared Green, Coudersport, 6-0 jr, 16.8 ppg

Tymair Johnson, Math, Civics & Sciences, 5-11 sr, 9.2 ppg

Mike Joseph, Mahanoy Area, 5-11 sr, 22.1 ppg

Brandon Mohammed, Marian Catholic, 6-5 sr, 15.8 ppg

A.J. Myers, Chartiers-Houston, 6-1 sr, 24.3 ppg

Jesse Turkson, Julia Masterman, 6-4 sr, 21.4 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Tamir Green, Constitution

COACH OF THE YEAR: Win Palmer, Sewickley Academy

CLASS 1A

FIRST TEAM

Jaden Altomore, Monessen, 6-2 sr, 21.9 ppg

Kevin Anderson, St. John Neumann, 6-5 sr, 19.2 ppg

Maceo Austin, Kennedy Catholic, 6-4 soph, 19.2 ppg

Mikeal Jones, Girard College, 6-8 fr, 22.0 ppg

Drew Magestro, Kennedy Catholic, 6-2 sr, 20.0 ppg

Justice Rice, Monessen, 6-2 sr, 18.7 ppg

SECOND TEAM

DeAireus Brown, York Country Day, 6-0 sr, 19.7 ppg

Daiquan Copeland, Girard College, 6-4 jr, 20.3 ppg

Nate DaCanal, Elk County Catholic, 6-2 sr, 15.3 ppg

Dylan Gordon, Southern Fulton, 6-5 sr, 20.0 ppg

Mikell McGee, Fannett-Metal, 5-9 sr, 25.8 ppg

Jordan Ray, York Country Day, 6-3 sr, 19.8 ppg

Kenny Robinson, Imani Christian, 6-1 sr, 25.0 ppg

THIRD TEAM

Brady Fyfe, Shade, 6-3 soph, 23.0 ppg

Jalen Gorham, York Country Day, 6-5 soph, 15.7 ppg

Mohamed Konate, Kennedy Catholic, 6-4 sr, 10.1 ppg

Nick Porter, Saltsburg, 6-0 sr, 21.2 ppg

Ramfis Rodriguez, Lincoln Leadership, 6-3 sr, 21.0 ppg

Zeke Snowden, Faith Christian, 6-5 sr, 16.0 ppg

Marcin Wiszomirsky, Kennedy Catholic, 6-7 sr, 13.0 ppg

PLAYER OF THE YEAR: Kevin Anderson, St. John Neumann

COACH OF THE YEAR: Rick Mancino, Kennedy Catholic

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recent News

More in PIAA