Connect with us

Girls Cross Country

Reporter Area Girls Cross Country Wrap

Perk Valley 19, Boyertown 42 >> Perkiomen Valley’s Anne Glodek took first place in a time of 19:24 as the Vikings bested Boyertown in a PAC dual meet Wednesday.

Perk Valley 19, Boyertown 42
Top 10: 1. Annie Glodek (PV) 19:24; 2. Gillian Kasitz (B) 20:14; 3. Jocelyn Rotay (PV) 20:21; 4. Teaghan Scheinbecker (PV) 20:23; 5. Michele Daniels (PV) 20:30; 6. Julia Dorley (PV) 20:43; 7. Madalyn Hunsberger (B) 21:25; 8. Liz Gamma (PV) 21:50; 9. Rachel Daniels (PV) 22:03; 10. Erin Lamirande (PV) 22:29.
Upper Merion 18, Upper Perk 44 >> Amber Strouse earned first with a time of 21:44 as Upper Merion had six of the top seven finishes in beating Upper Perkiomen Wednesday.
Upper Merion 18, UP 44
Top 10: 1. Amber Strouse (UM) 21:44; 2. Caitlin Bowe (UM) 22:05; 3. Serena Detweiler (UP) 22:31; 4. Morgan Morton (UM) 23:21; 5. Veronica Sanchez (UM) 23:33; 6. Carley Ciraefsi (UM) 23:55; 7. Emily Rotz (UM) 24:10; 8. LeeAnn Markwalter (UP) 24:54; 9. Emma Straw (UM) 25:43; 10. Kristen Lee (UM) 27:12.
Boyertown 17, Perk Valley 48 >> Alex Wagner paced Perkiomen Valley Wednesday, finishing in 17:59 to place fourth as the Vikings fell to Boyertown in a PAC dual meet.
The Bear’s Dominic DeRafelo took first in 17:34.
Boyertown 17, Perk Valley 48
Top 10: 1. Dominic DeRafelo (B) 17:34; 2. Josh Endy (B) 17:40; 3. Christian McComb (B) 17:52; 4. Alex Wagner (PV) 17:59; 5. Kollin Miller (B) 18:00; 6. Todd Barton (B) 18:04; 7. Justin Smyth (B) 18:17; 8. Alex Longacre (B) 18:49; 9. Michael Kelley (PV) 19:01; 10. Zach Davis (PV) 19:21.
Upper Perkiomen 21, Upper Merion 34 >> Abhi Vagvala paced Upper Merion, taking fourth in a time of 19:06 as the Vikings fell to Upper Perkiomen Wednesday.
Upper Perk 21, Upper Merion 34
Top 10: 1. Landon Detweiler (UP) 18:26; 2. Cameron Junk (UP) 18:49; 3. Sam Daub (UP) 18:51; 4. Abhi Vagvala (UM) 19:06 5. Andrew Leonard (UP) 19:14; 6. Chime Amaefuna (UM) 19:55; 7. Evan Hanney (UP) 19:59; 8. Adam Dockery (UP) 20:04; 9. Jake Vogel (UM) 20:17; 10. Owen Ebersole (UM) 20:28.

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Girls Cross Country