Connect with us

Pioneer Athletic Conference

Mercury All-Area Girls Swimming Selections

FIRST TEAM

Rebecca Cubbler, Spring-Ford

Senior … Captured seventh-place medal in the 500 free at PIAA-AAA Championships (5:02.50) … Finished with an eighth-place medal in the 500 free at District 1-AAA Championships (5:08.18) … Owned The Mercury area’s top regular season time in the 500 free (5:11.19) and was second in the 200 free (1:56.27) … Named All-PAC-10 First Team in the 500 free, Second Team for 200 free … Named to the PAC-10 All-Academic Team … Mercury All-Area First Team last season.

Emily Glinecke, Pottsgrove

Junior … Two-time Mercury All-Area Girls Swimmer of the Year … Captured silver and bronze medals at PIAA-AAs with a respective 1:02.55 in the 100 breast and a 1:51.94 in the 200 free … Captured silver at District 1-AAs in the 100 breast (1:04.48) and bronze in the 200 free (1:52.72); Also anchored Falcons’ eighth-place 200 free relay (1:49.32)  … Named All-PAC-10 First Team in the 200 free; Second Team in the 100 breast … Named to the PAC-10 All-Academic Team … Owned the area’s top regular season time in the 200 free (1:55.68) and held the second best times in the 500 free (5:11.90) and the 100 breast (1:05.74).

Maddie Cooke, Phoenixville

Junior … Finished PIAA-AAAs with two medals around her neck including two sixth-place finishes in the 50 free (23.60) and the 100 breast (1:03.39) … Medaled at District 1-AAAs with a fourth-place finish in the 50 free (24.05) and the 100 breast (1:03.97); anchored Phantoms’ eighth-place 200 free relay (1:38.58) … Owned area’s top regular season time in the 100 breast (1:04.07); held second in the 200 IM (2:10.24) and the 50 free (23.86) … Named All-PAC-10 First Team in the 50 free, 100 breast as well as 200 medley relay and 200 free relay … Mercury All-Area First Team last season.

Payton Miles, Hill School

Senior … Blues’ team captain capped off season with a superb showing at the Eastern Interscholastic Swimming Championships. There she captured gold in the 100 free (50.98), silver in the 50 free (23.73), and also served as anchor to both of The Hill’s fifth-place 200 free relay (1:39.65) and 400 free relay (3:37.65) … Owned area’s top regular season times in the 50 free (23.73) and the 100 free (50.98); held third in the 100 back (1:01.74) … Named Academic All-American in addition to being considered for All-American in the 100 free … All-Area First Team last season.

Emily Sykes, Methacton

Junior … Captured two medals at PIAA-AAAs including the silver in the 100 breast (1:02.73) … Finished fourth in the 200 IM (2:03.86) … Left District 1-AAAs with a silver medal in the 100 breast (1:03.73) and sixth in the 200 IM (2:05.35); also anchored Warriors’ seventh-place 400 free relay … All-PAC-10 First Team in the 200 IM, Honorable Mention in the 100 breast … Named to the PAC-10 All-Academic Team … All-Area First Team last season.

Laurel Fink, Owen J. Roberts

Junior … Finished sixth in the B-Final (14th overall) in the 200 free at PIAA-AAAs with a time of 1:54.15; anchored Wildcats’ 12th-place 200 medley relay, which touched at 1:48.07 … Placed 10th at District 1-AAAs in the 200 free (1:54.32) and also anchored the 200 medley relay (1:48.99) which finished eighth … All-PAC-10 Honorable Mention 100 fly … All-Area First Team last season.

Morgan Hansen, Owen J. Roberts

Junior … Finished third in the B-Final (11th overall) in the 100 fly at PIAA-AAAs with a 56.40; swam lead-off leg of Wildcats’ 200 medley relay (1:48.07) which finished 12th overall … Captured two medals at District 1-AAAs including seventh in the 100 fly (56.80) and swam leadoff of OJR’s eighth-place 200 medley relay (1:48.99) … Was third among the area’s top regular season times in the 100 fly (59.74) … All-PAC-10 First Team (100 fly, 100 back) … All-Area First Team last season.

SECOND TEAM

Megan Gray, Perkiomen Valley

Caroline Turner, Phoenixville

Kayla King, Perkiomen Valley

Cara Megill, Boyertown

Sarah Lebold, Methacton

Kirsten Siwy, Upper Perkiomen

Victoria Zang, Methacton

HONORABLE MENTION

Boyertown: Olivia Savino.

Hill School: Bridgid Donnelly, Paige Curcio, Paige Swartz, Madline McKean, Matylda Zaklicki.

Methacton: Anna Price, Julie D’Amore.

Owen J. Roberts: Jennifer Dinnocenti, Morgan Aicher, Madison Gadzicki.

Perkiomen Valley: Elle Thorneloe, Elizabeth Ansel, Alyssa Marano, Kathryn Baker.

Phoenixville: Liz Hussin, Emily Fabius, Kathryn Bland, Katya Hayward.

Pottsgrove: Courtney Sheffer.

Upper Perkiomen: Maddie Madugno, Melissa Kilroy.

COACH OF THE YEAR

Brian Zeigler, Perkiomen Valley

Guided Lady Vikings to an undefeated run through the PAC-10 en route to PV’s first conference title since the 2012 season … Perk Valley also finished 4-3 in Chest-Mont League meets.

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Pioneer Athletic Conference