Connect with us

Central League

Football: The All-Delco Offense

First Team

QB – Jack Donaghy, Sr., Haverford
RB – Isaiah Bruce, Sr., Upper Darby
RB – Jermaine Wesley, Sr., Academy Park
RB – Derrick West, Sr., Garnet Valley
WR – Abel Hoff, Sr., Marple Newtown
WR – Dox Aitken, Sr., Haverford School
OL – Nykeal Jalloh, Sr., Academy Park
OL – Brian Denoncour, Sr., Haverford School
OL – Shawn Page, Sr., Upper Darby
OL – Lou Lombardo, Sr., Bonner-Prendergast
OL – Justin George, Sr., Garnet Valley
AP – Jawan Collins, Sr., Academy Park
SP – George Lambritsios, Sr., Marple Newtown

Second Team

QB – Tommy Toal, Jr., Haverford School
RB – Tayvon Ruley, Sr., Penn Wood
RB – Malik Twyman, Jr., Haverford School
WR – Brandon Morton, Sr., Upper Darby
WR – Bob McClure, Sr., Haverford
WR – Chris Trainor, Jr., Haverford
OL – Quentin Frangelli, Jr., Interboro
OL – Matt Cipolloni, Sr., Ridley
OL – Adam Klein, So., Episcopal Academy
OL – Sergey Plokhov, Jr., Garnet Valey
OL – Matt Cella, Sr., Springfield
AP – Christoff Minott, Sr., Upper Darby
SP – Tommy McNamara, Sr., Haverford School

Honorable Mention

Quarterback: Taylor Moors (Academy Park); Anthony Paoletti (Marple Newtown); Matt Hamby (Garnet Valley); Javon Lindsey-Terrell (Penn Wood); Pat McDermott (Radnor); Cade Stratton (Ridley).

Running Back: Kevin Miller (Chichester); Dee Barlee (Episcopal Academy); Amir Dorsey (Delco Christian); Nazim Trammell-Wells (Delco Christian); Quadir Gibson (Glen Mills); Mike Romanofsky (Haverford); Chris Thomas (Interboro); Jack Horvath (Radnor); Malik Young (Ridley); Jon Kester (Sun Valley).

Wide Receiver/Tight End: DeAndray Covert (Academy Park); Harry Rohlfing (Archbishop Carroll); Jack Gibson (Cardinal O’Hara); Martin Frempong (Chichester); Matt Corbett (Haverford); Keyveat Postell (Haverford School); Marcus Weathers (Marple Newtown); Rahiem Bowens (Penn Wood); Kenny Poles (Penn Wood); Kyle Long (Springfield); Justin Durbin (Upper Darby); Tyler George (Upper Darby).

Offensive Line: Anthony Sabol (Archbishop Carroll); Marion Holmes (Academy Park); Chris Thomas (Academy Park); Tim Klingerman (Bonner-Prendergast); Anthony Amoroso (Cardinal O’Hara); Dez Holmes (Cardinal O’Hara); Stephen Mitchell (Delco Christian); Giho Park (Delco Christian); Damian Barnes (Glen Mills); Brandyne Tynes (Interboro); Jordan Johnson (Penn Wood); Colin Bradley (Radnor); Matt McCue (Radnor); Matt Rigolizzo (Radnor); Denis Kennedy (Ridley); Charlie Carbin (Springfield); Justin Shields (Springfield); Sam Petrovitch (Strath Haven); Logan Markley (Sun Valley); Anthony Ruggiero (Sun Valley); Mazen Malak (Upper Darby); Zeno Temple (Upper Darby).

All-Purpose/Specialist: Shaun Douglas (Bonner-Prendergast); Tom Millison (Bonner-Prendergast); Jaquan Flood (Chester); Austin Wilson (Chichester); Devin Hill (Delco Christian); Christian Feliziani (Episcopal Academy); CJ McAnally (Episcopal Academy); Jacob Buttermore (Garnet Valley); Evan Boyce (Haverford); Nate Murtha (Interboro); Shane Breckenridge (Penncrest); Ryan Kinnard (Penncrest); Jamie Fisher (Ridley).

Comments

comments

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Central League